Nad budoucností domácích porodů zatím visí otazník

Nová porodnice
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nová porodnice

Miliónová pokuta hrozí už několik měsíců porodním asistentkám, které by chtěly pomáhat u domácího porodu. Přitom domácí porody zákon nezakazuje. Ženy, které se z nějakého důvodu rozhodnou rodit doma, tak musejí rodit bez jakéhokoliv zdravotního dozoru. Několik matek se proto snaží soudní cestou o změnu a čeká, jak se k úpravě živnosti porodních asistentek postaví ministerstvo zdravotnictví. To zatím nepředložilo žádný návrh.

Šestinásobná matka Johanka Kubaňová z Trhových Svinů ještě nedávno ženám v těžké chvilce doma pomáhala. Právě dokončuje studium oboru porodní asistentka a ráda by v tom pokračovala. Rodičky podle ní o porody doma zájem mají. Do rizika miliónové pokuty nebo dokonce vězení však nepůjde.

„Mám šest dětí, pět z nich se narodilo doma,“ říká. „Poslední dítě jsem rodila prakticky deset dní. Měla jsem kontrakce. V nemocnici už by mě dávno v uvozovkách ‚vyřídili‘, já to však ustála.“

V současnosti k domácím porodům nechodí. „Dubnová vyhláška nám to zkomplikovala,“ vysvětluje. „Trendy ve společnosti jsou přitom dobré. Na mysli mám například rozhodnutí Ústavního soudu o tom, že žena má nárok na péči, kdekoliv porodí.“

Podle tradiční medicíny jde o hazard

Zkušená matka nepochybuje o tom, že porod doma za normálních okolností rozhodně matce i dítěti prospěje. Jenže s takovým názorem naráží u tradiční medicíny. Primář porodnice v Českých Budějovicích Petr Sák už zažil na porodních sálech příliš mnoho komplikací.

„Ze strany ženy jde o nezodpovědný hazard,“ říká o domácích porodech. „Nikdo na světě – počínaje ženou, konče slovutným panem profesorem v Praze nebo New Yorku – nedokáže předem poznat náhlé komplikace, které mohou vzniknout při jakémkoliv porodu. Může dojít k nenadálé komplikaci, která může mít smrtelný důsledek pro matku nebo pro dítě.“

Někteří lékaři jdou ještě dál a kupříkladu českokrumlovský porodník Martin Neruda považuje domácí porody za matčino sobectví.

Domácí porody budou ošetřeny novým zákonem

Asistenci zdravotníků při porodu doma poslanci zakázali v reakci na případ, kdy po komplikovaném domácím porodu zemřelo dítě. Asistentku soud potrestal třímiliónovou pokutou a podmíněným trestem vězení. Viceprezidentka České konfederace porodních asistentek Radmila Dorazilová přesto porody doma pod vedením zkušených asistentek prosazuje.

„K domácím porodům se většinou vyjadřují hlavně ti, kteří u porodu doma v životě nebyli. Sama mám za sebou asi osm domácích porodů – z toho dva překotné, které by absolutně nebylo možné převézt do porodnice. Důležitější je nastavit pravidla, stejně jako je důležitá ochrana těch, které péči doma poskytují, tedy porodních asistentek,“ je přesvědčena.

Práci porodních asistentek by měl ošetřit nový zákon, na kterém pracuje ministerstvo zdravotnictví. Zatím se dostalo teprve k tomu, že před třemi týdny vytvořilo komisi. Její šéf, poslanec za TOP 09 a porodník Aleš Roztočil, s legalizací porodních asistentek u domácích porodů problém nemá.

V zahraničí domácí porody podporují

„Jestli bude pojišťovna domácí porody asistentkám proplácet, pak v tom nevidím problém. Sice domácí porody nepovažuji za nejšťastnější řešení, ale vím, že ženy, které chtějí rodit doma, existují. Je lepší, aby rodily alespoň s porodní asistentkou než úplně samy,“ domnívá se.

Ženám, které se u soudu domáhaly přidělení porodních asistentek, dal soudce za pravdu v tom, že na domácí porod mají právo. Soud však nemůže zdravotníkovi asistenci u domácího porodu přikázat. Tentýž soudce naopak upozornil na vědecká doporučení ze zahraničí, která jasně doporučují podporovat domácí porody.