Na tomhle místě byste asi nejstarší jablko v Česku nehledali

24. únor 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově u Teplic na severu Čech

Už jste někdy byli ve štole? A umíte si představit, jak kdysi v podzemí pracovali horníci? Dobrou představu o tom si můžete udělat v prohlídkové štole Lehnschafter v Mikulově u Teplic na severu Čech.

„Nacházíme se na vršku hloubení. Pod sebou vidíme jámu, která měla původně 60 metrů. Dnes je hluboká pouhé tři metry. Podíváme-li se do ní, vidíme, že dva metry pod námi vede další chodba,“ dozvídám se na úvod prohlídky.

„Zajímavější však je tento krápník,“ ukazuje speleolog Pavel Chaloupka. „Je v něm zarostlé jablko, jde tedy o nejstarší jablko v Česku.“

Přemítám, jak staré je okousané zkamenělé jablko, z něhož vzhůru pomalu vyrůstá stalagmit. Dvě, tři, nebo snad čtyři staletí?

„Nejstarší záznam máme z roku 1553. Při tehdejší technologii těžby a postupu se lze snadno dopočítat k tomu, že první patro je ještě minimálně o 100 let starší. Těžilo se tu do roku 1858,“ říká můj průvodce a opět se shýbá k vozíčku, který tlačí před sebou.

Pokračujeme úctyhodným důlním dílem dál. Pavel Chaloupka zná štolu jako své boty. Vždyť patřil k první partě jeskyňářů, která ji začala před 25 lety zprovozňovat. A bylo tu co dělat.

„Důlní dílo má 12 pater a je přes 250 metrů hluboké. Veřejnost si může prohlédnout část druhého patra. V současnosti navíc připravujeme prohlídkovou trasu, která se nachází asi o 40 metrů níž,“ popisuje Pavel Chaloupka.

Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově u Teplic na severu Čech

Speleologové důl zmapovali a zdokumentovali, ale hlavně vyčistili, což znamenalo vyvézt tuny materiálu. I proto tu vykopali koleje o rozchodu třicet centimetrů. Mají tu miniaturní lokomotivu s motorem z trabantu a stejně miniaturní vozíčky.

Vozíček svému průvodci popravdě závidím. Skrčenému a s oporou se mu úzkými chodbami proplétá lépe než mně s mikrofonem v ruce. Pohybovat se ve staré škole není totiž vůbec žádná legrace.

„Návštěvník musí počítat s tím, že vstoupí do podzemí,“ upozorňuje Pavel Chaloupka. „Je tu osm stupňů, je tedy vhodné se teple, ale hlavně ne draze obléci. Oblečení se vám tu může ušpinit. U vstupu každý obdrží přilbu, ochranný oděv, svítilnu a může vyrazit.“

Zbrusu novou bundu si tedy do štoly Lehnschafter rozhodně neberte.


Zobrazit prohlídkovou štolu Lehnschafter na větší mapě

Spustit audio