Na restitucích není co měnit, ale jsme připraveni jednat, vzkazuje Česká biskupská konference

12. listopad 2013

Jedním z témat, která rozdělují potenciální koalici ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, jsou církevní restituce. Jejich revizi prosazují sociální demokraté, naopak lidovci si změnu nepřejí. Tyto dvě strany se dnes sejdou k povolebnímu jednání. Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub v rozhovoru pro Český rozhlas připustil, že by církve byly ochotné o vyrovnání znovu jednat, zároveň si však nemyslí, že je na dohodě se státem co měnit.

Myslíte si, že by se sociálním demokratům mohlo snížení finančních náhrad nebo dokonce jejich zrušení podařit s ohledem na smlouvy, které jsou podepsané, a tedy platné? Jde to vůbec?

Já jsem slyšel paní Jourovou (poslankyně hnutí ANO, pozn. red.), která říkala, že ta současná situace byla potvrzena jak zákonem, tak Ústavním soudem. Neumím si představit, co by se na té věci mělo měnit.

Chystáte přesto nějaké jednání se sociálními demokraty, hnutím ANO a lidovci o církevních restitucích, nebo tady jsou dveře zavřené?

My jsme vždycky říkali, že jsme připraveni jednat s těmi, kteří ponesou zodpovědnost za Českou republiku, takže samozřejmě jsme připraveni jednat.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš kritizuje inflační doložku k církevním restitucím. Upozorňuje na to, že inflace částku 59 miliard korun, která by měla být vyplacena státem, logicky zvýší. Chcete na tohle nějak reagovat?

Já se domnívám, že to je otázka toho vysvětlit ty věci v kontextu. Protože inflace je něco, co je součástí našeho života, a inflační doložka k ní patří jako naprosto standardní nástroj toho, jak věci konat spravedlivě.

K těm budovám – hlavně krátce před volbami se mluvilo o možném předmětu církevních restitucí – patří mezi ně i několik objektů v areálu Pražského hradu. Zaslouží si tyto památky teď po volbách nějaké speciální jednání?

Pokud já vím, tak ty věci byly vysvětleny na úrovni pana kardinála i pana prezidenta, takže já se domnívám, že to skutečně byla věc, která měla charakter pouze předvolebního tahu.

Čtěte také

Hodně se mluví také o tom, že církve si nárokují cenná umělecká díla, která jsou pokladem pro celý národ – jako třeba Vyšebrodský oltář. Nemůže tohle zhoršit situaci?

Církve si nenárokují věci, církve jenom chtějí, aby v Národní galerii bylo napsáno, že to je poklad české společnosti právě proto, že to zaplatila, financovala a udržovala po celá staletí církev. Zůstanou na místě, kde mají být, aby zůstaly pokladem českého národa, který mu dala, jako mnoho kulturních památek, církev.

To jednání ohledně církevních restitucí se po volbách asi dalo trochu čekat. Podle ústavního právníka Jana Kysely by mohly, pokud by ČSSD snížení finančních náhrad prosadila, církevní restituce skončit u soudu. Připouštíte i tuto možnost?

My věříme, že bude zodpovědnost jak vůči státu, tak vůči vývoji a budou se hledat řešení, která nejsou soudního typu. To znamená, že si budeme vysvětlovat, jaké je postavení církví v české společnosti, a že prostředky, které církev získá v restitucích, jsou nezbytně nutné, aby vůbec byla schopná naplnit to, co od ní společnost očekává.

Církevní restituce
autoři: ČRo , Vojtěch Kouřímský
Spustit audio