Na programu intenzivně pracujeme, chystáme se na převzetí moci, říká Zbyněk Stanjura

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zbyněk Stanjura

Předseda ODS Petr Fiala ohlašuje, že opoziční strany vyhlásí příští týden vládě nedůvěru. Existuje taktika, jak získat hlasy? „Oficiálně jsme vyzvali vedení sociální demokracie, neformálně hovoříme s kolegy z vládního tábora tak, jak je to běžné v Poslanecké sněmovně,“ říká předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

O vyslovení nedůvěře vládě občanští demokraté podle Stanjury nejednají s hnutím ANO, komunisté jsou pak Babišovým nejvěrnějším spojencem. Vyzvali ale k jednání předsedu ČSSD. „Bohužel sociální demokraté jednání odmítli, opakovaně je vyzýváme a máme prostor do příští středy,“ vysvětluje.

Žalujeme na sebe do Bruselu, věci bychom si měli řešit doma, říká senátor a hejtman Jiří Čunek

Jiří Čunek

V Senátu vznikla speciální komise, která bude prošetřovat údajný střet zájmů Andreje Babiše. Její ustavení podpořil i senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek. „Nejsem obhájce Andreje Babiše. Jsem obhájce každého politika, u nějž vidím, že policejní složky zasáhly s ohledem na politickou práci,“ vysvětluje v rozhovoru s Marií Bastlovou.

Pokud se podaří vyslovit vládě nedůvěru, tak existují tři politická řešení – pokračování koalice s jiným premiérem, jiná koalice nebo předčasné volby. „Každá z tří možností jsou možná,“ dodává Stanjura.

Nesouhlasí také s názorem, že by opozice byla roztříštěná, v klíčových otázkách stojí bok po boku a vystupuje proti Andreji Babišovi. „Spolupracujeme velmi často,“ upozorňuje.  

Ambicí ODS je také podle něj vyhrát příští parlamentní volby a sestavovat vládu, zvažují také, zda nevytvoří předvolební koalici. KDU-ČSL je pak podle Stanjury jeden z partnerů, který přichází do úvahy. 

„Nepotřebujeme funkce stínových ministrů. Na programu intenzivně pracujeme, chystáme se na převzetí moci,“ uzavírá.