Na programu intenzivně pracujeme, chystáme se na převzetí moci, říká Zbyněk Stanjura

Předseda ODS Petr Fiala ohlašuje, že opoziční strany vyhlásí příští týden vládě nedůvěru. Existuje taktika, jak získat hlasy? „Oficiálně jsme vyzvali vedení sociální demokracie, neformálně hovoříme s kolegy z vládního tábora tak, jak je to běžné v Poslanecké sněmovně,“ říká předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

O vyslovení nedůvěře vládě občanští demokraté podle Stanjury nejednají s hnutím ANO, komunisté jsou pak Babišovým nejvěrnějším spojencem. Vyzvali ale k jednání předsedu ČSSD. „Bohužel sociální demokraté jednání odmítli, opakovaně je vyzýváme a máme prostor do příští středy,“ vysvětluje.

Žalujeme na sebe do Bruselu, věci bychom si měli řešit doma, říká senátor a hejtman Jiří Čunek

Jiří Čunek

V Senátu vznikla speciální komise, která bude prošetřovat údajný střet zájmů Andreje Babiše. Její ustavení podpořil i senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek. „Nejsem obhájce Andreje Babiše. Jsem obhájce každého politika, u nějž vidím, že policejní složky zasáhly s ohledem na politickou práci,“ vysvětluje v rozhovoru s Marií Bastlovou.

Pokud se podaří vyslovit vládě nedůvěru, tak existují tři politická řešení – pokračování koalice s jiným premiérem, jiná koalice nebo předčasné volby. „Každá z tří možností jsou možná,“ dodává Stanjura.

Nesouhlasí také s názorem, že by opozice byla roztříštěná, v klíčových otázkách stojí bok po boku a vystupuje proti Andreji Babišovi. „Spolupracujeme velmi často,“ upozorňuje.  

Ambicí ODS je také podle něj vyhrát příští parlamentní volby a sestavovat vládu, zvažují také, zda nevytvoří předvolební koalici. KDU-ČSL je pak podle Stanjury jeden z partnerů, který přichází do úvahy. 

„Nepotřebujeme funkce stínových ministrů. Na programu intenzivně pracujeme, chystáme se na převzetí moci,“ uzavírá.

autoři: Marie Bastlová , prh
Spustit audio