Na počátku bylo slovo. A to slovo bylo Spacewar!

16. prosinec 2015
Spacewar!

Říct, která počítačová hra byla první na světě, není jednoduché. Záleží totiž na tom, co přesně si definujeme jako počítačovou hru.

První pokusy o hry na elektronických zařízeních můžeme vystopovat do 40. let 20. století. Jednalo se o vědecké projekty a technologické demonstrace. Zábava ale nebyla jejich hlavním záměrem.

V 50. letech stojí za zmínku grafická verze piškvorek z roku 1952 a hra Tennis for two, tedy Tenis pro dva. Tu si mohli v roce 1958 zahrát návštěvníci Brookhavenské národní laboratoře v New Yorku. Tato hra se zobrazovala na osciloskopu, proto někteří její prvenství zpochybňují.


Spacewar! je hra pro dva hráče. Každý z nich ovládá vesmírnou loď a snaží se zničit protihráče. Oba se přitom musí vyhýbat hvězdě uprostřed obrazovky.

Většina odborníků se tak shoduje, že první počítačovou hrou tak, jak si ji představíme dnes, byla Spacewar!, v překladu Vesmírná válka! z roku 1962. Napsali ji studenti slavného Massachusettského technologického institutu, a když se hra rozšířila mimo laboratoř, dosáhla velkého úspěchu.

Za hru Spacewar! vděčí herní nadšenci také tomuto muži: Steveovi Russelovi, který navrhl a naprogramoval první verzi hry.

Steve Russel, autor hry Spacewar!
Spustit audio
autor: Irena Buršová