Na pád klienta upozorní podlaha. V domově pro seniory na Rychnovsku ani nemusejí hledat vypínače na světlo

1. listopad 2022

Unikátní elektronická senzorická podlaha v pokojích dokáže ošetřovatele upozornit například na pád klienta. Mají ji v domově pro seniory v Borohrádku na Rychnovsku. V noci se pak díky ní obyvatelům automaticky rozsvěcí a zhasínají světla. V Česku je takové řešení využito vůbec poprvé. 

Ve třech propojených pavilonech najde nový domov 24 seniorů, zejména s Alzheimerovou chorobou. Královéhradecký kraj výstavba vyšla na 80 milionů korun.

Zkontrolujte pokoj!

Se stavbyvedoucím Tomášem Bártou vcházíme do pokoje C2, kde je unikátní podlaha: „Senzorová podlaha se skládá ze čtverců, které mají zabudované obvody s procesory. A máme centrální počítač, na kterém je možnost sledovat, co se tom kterém konkrétním pokoji děje,“ vysvětluje, na jakém principu funguje. 

Alarm vyhlásí případný pád osoby a sociální pracovnici přijde SMS zpráva s výstrahou. Máme tu speciální figurínu z Německa. Hodíme ji na zem a měl by být vyhlášen alarm,“ pokračuje Tomáš Bárta.

Unikátní podlaha se senzory v Domově pro seniory v Borohrádku na Rychnovsku

Sešli jsme do zázemí, sociální pracovnice Dominika Vacková nám ukáže na telefonu a tabletu, co se v pokoji C2 stalo. „Právě přišlo oznámení, že někdo upadl v pokoji C2, to samé hlášení vidíme i na telefonu.“

Neustále upozorňování

My se tu můžeme na monitoru podívat do toho konkrétního pokoje? „Ano, tady vidíme, že nám někdo leží zhruba uprostřed místnosti.“

Čtěte také

Pořád to svítí červeně, znamená to tedy, že hlášení zatím nikdo nepotvrdil a ještě na místo nikdo nepřišel. „Dokud my to nevezmeme na vědomí, budou chodit notifikace stále.“

Je tu i ředitel Domovů na Orlici Karel Vacek. Funguje senzorová podlaha jinak v rozdílnou denní dobu? „Ano. My přes den monitorujeme pouze základní věci, jako jsou pády nebo rozlité tekutiny, na kterých by mohl klient uklouznout. Ale v noci se k tomu ještě přidává detekce opuštění prostoru a také vstupu někoho dalšího do místnosti.“

Praktický pomocník

Má to nějaké praktické výhody i pro samotné klienty domova? „Pokud klient spustí nohy z lůžka, tak se mu rozsvítí poziční osvětlení. Jakmile se přiblíží ke koupelně, tak se mu tam rozsvítí světla. A zase zpětně, když se vrací, zhasíná se osvětlení v koupelně, uléhá na lůžko a za deset sekund zhasne i poziční osvětlení na pokoji.“

Prvních pět klientů se do nové budovy Domovů na Orlici v Borohrádku na Rychnovsku nastěhuje začátkem listopadu, postupně budou přibývat další.

autoři: Jakub Vik , aka
Spustit audio

Související