Na ombudsmana se obrátilo město Týniště nad Orlicí

6. únor 2002
Co nás pálí , Co nás pálí

Na kancelář ombudsmana se obrátilo město Týniště nad Orlicí. Důvodem je rušení telefonních automatů v okolních vesnicích, které jsou místními částmi Týniště. Jejich provoz je totiž podle Českého Telecomu ztrátový. Podrobnosti zjišťoval Miroslav Ponomarev.

Jak uvádí starosta Týniště nad Orlicí Josef Daniel, záměr zrušit veřejné telefonní stanice v Petrovičkách a Štěpánovsku oznámil Český Telecom už v minulém roce.

Josef Daniel: V podstatě se k tomu přidávají v současné době i Křivice a městská rada rozhodla nesouhlasit s tímto.

Tiskový mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha upozorňuje, že se podnik musí chovat hospodárně.

Vladan Crha: Pokud někde stojí automat, ze kterého zákazník volá třeba jednou denně nebo několikrát za týden, tak potom je lepší ho vzít a dát ho někam, kde třeba je nová benzinová pumpa nebo do nějakého rekreačního střediska, kde je ta koncentrace potenciálních volajících zákazníků je vyšší a ten automat má vyšší využití.

Protože Český Telecom stále trvá na svém, nezbylo týnišťské radnici podle starosty Josefa Daniela nic jiného, než se obrátit na ombudsmana.

Josef Daniel: Předpokládám, že kancelář pana doktora Motejla se tím bude zabývat.

Vladan Crha: Spíše by jsme si měli stěžovat svým občanům, že málo telefonovali a těch telefonních automatů.

Říká mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha. Obyvatelé Štěpánovska, odkud telefonní automat už zmizel, však vidí věci jinak.

Obyvatelé Štěpánovska: To je blbost tohle odsud montovat.

Obyvatelé Štěpánovska: Tady bydlí spousta starých lidí a ti třeba Eurotel nemají.

Obyvatelé Štěpánovska: Kdo tedy zase nemá telefon, to je pak těžké, že jo.

Josef Daniel: Ta veřejná stanice je jistý standard, který by lidé měli lidé na vesnicích mít, jestliže v noci se něco stane a potřebuje si zavolat záchranku, hasiče, jakoukoliv pomoc, takže si myslím, že by měla ta telefonní stanice fungovat.

Tvrdí starosta Týniště nad Orlicí Josef Daniel. Mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha si nemyslí, že by firma chtěla nechat lidi na vesnicích úplně na holičkách.

Vladan Crha: Nabízeli jsme náhradní variantu tzn.službu indoor, což je taková odlehčenější verze telefonních automatů, na jehož provozu ale i na výnosech se podílela právě obec.

Josef Daniel: To je ale otázka vždycky jistého omezení, že někde to musí být otevřené. To už je takový zásah do soukromí někomu tuto službu indoor dát.

Reaguje starosta Týniště nad Orlicí Josef Daniel. Vladan Crha: Srovnáme-li se třeba s okolními zeměmi, tak u nás hustota sítě těch veřejných telefonních automatů je zhruba dvojnásobná proti Polsku nebo Německu, takže to je další důvod, proč se opravdu snažíme o to , aby když už tady ty telefonní automaty jsou a Český Telecom je zavázán tuhle službu poskytovat, tak aby jí poskytoval tam, kde je potřeba, tam kde je využívána.

Dodává mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha. Starosta Týniště nad Orlicí Josef Daniel přesto trvá na svém.

Josef Daniel: Tento standard by se rušit neměl.

Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura . Texty neprochází korekturou.

autoři: mkp , Miroslav Ponomarev , spr
Spustit audio

Více z pořadu