Na mých koncertech se často pláče, můžete na nich být sami sebou, říká zpěvačka Lenka Nová

5. červen 2018

Kdybyste ji označili za šansoniérku, zřejmě by vás nepochválila. V tomto má totiž zpěvačka Lenka Nová jasno: „Šanson považuju za něco dramatického, patetického. Této poloze se vyhýbám, moje sdělení je v trochu jiném ranku,“ popisuje v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Lenka Nový není další z „obyčejných“ zpěvaček. Podobně jako třeba rappeři, i ona považuje písně především za způsob, jak vyprávět příběhy. „Na albu Čtyřicítka mám dokonce píseň Lilie, která je taky tak trochu rap,“ usmívá se.

Intimní představení

Ve vyprávění svých písňových příběhů je Lenka Nová velmi dobrá. A dokazuje to i fakt, že se na jejích koncertech často pláče.

Lenka Nová má právě společné turné s Petrem Maláskem. Jde o komorní šansony doprovázené pouze zvukem klavíru.

„Mé koncerty nabízejí možnost být sám se sebou. Přijďte, posaďte se, vypněte si telefony, odstřihněte se od vnějšího světa a nechte proudit emoce… Na mě je občas kolem velmi mnoho vjemů a vědomě se to snažím eliminovat. Moje koncerty jsou pro to příležitost,“ vysvětluje.

Lenka Nová vydává desku Čtyřicítka: Morbidní texty mi nevadí, člověk musí mít o čem zpívat

Lenka Nová

Milovníci šansonů se mohou těšit na novou desku zpěvačky Lenky Nové – jmenuje se Čtyřicítka, vyjde na podzim a texty k písním napsal Michal Horáček. Někdejší zpěvačka kapely Laura a její tygři sice přiznává, že se za šansoniérku zatím nepovažuje, texty s ní ale musí souznít, musí vědět, o čem zpívá. „Michal má texty, které v sobě mají rytmus, atmosféru, kterou si dokážu představit,“ říká.

Takže zatímco jiní dnes inzerují velké show a orchestry, které si pak návštěvníci natáčejí na mobil, ona jde jinou cestou. „Snažím se okamžiky opravdu prožívat. Samozřejmě občas něco natočím na mobil, ale snažím se to omezovat,“ svěřuje se.

Na její koncert se ale nebojte. Kromě smutných písní do svých představení zařazuje i veselé písně nebo komentáře ze života. 

autoři: Lucie Výborná , als

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.