Na Maltě prožila Adina Mandlová 15 šťastných let. Podívejte se na zahradu, kde pracovala i odpočívala

Bývalá československá herečka Adina Mandlová procestovala kus světa – Francii, Anglii, Španělsko nebo Itálii. Dlouhé roky žila taky na Maltě, kde našla klid, odpočinek, anonymitu a nadhled. Česká filmová herečka se na malý ostrov ve Středozemním moři přestěhovala v druhé polovině 60. let společně se svým manželem, módním návrhářem Benem Pearsonem. Její bývalý dům v maltské obci Balzan je oázou klidu i dnes.

Na rohu ulice, ve které žila Adina Mandlová, je pamětní deska s rytinou slavné herečky a s nápisem „Slavná československá herečka, která žila v ulici svaté Marie mezi lety 1967 až 1981“. Na pamětní desce je taky podpis Adiny Mandlové. Deska byla vytvořená k 40. výročí diplomatických vztahů mezi Maltou a Československem.

Adina Mandlová žila v ulici svaté Marie mezi lety 1967 až 1981

„Říká se, že pracovala v Hitlerových tajných službách, je to pravda?“ zjišťuje Filip, který bydlí jen pár kroků od bývalého domu Adiny Mandlové. Je ročník 1974 a na slavnou sousedku si nepamatuje. „Byl jsem příliš malý, když tu žila,“ dodává.

Od těch dob se tu prý všechno změnilo: „Bývalo tu hodně zahrad s citrusy. Teď už to tak ale není, všechno je zničené. Všude postavili domy, kvůli penězům zničili životní prostředí,“ žehrá Filip.

Když se ale dívám na dům Adiny Mandlovém, tak si říkám, že to až tak špatné není. Po bílém kameni šplhají zelené popínavé rostliny a za vysokou zdí jsou vidět vzrostlé stromy a keře.

„Milujeme tenhle dům. Majitelé ho teď právě trochu rekonstruují,“ říká Američanka Meredith, která si dům, ve kterém žila Adina Mandlová, pronajímá. Díky ní jsem se mohl do zahrady s bazénem, ve které rostou citrusy, podívat.

Na pamětní desce je taky podpis Adiny Mandlové

„Byla bych blázen tohle všechno opustit“

„Máme krásný domov. A velkou radost ze všeho, co jsme na zahradě zaseli nebo zasadili. Rostou nám tam fíky, pomeranče, olivy, hrozny, zelenina, jahody a spousta keřů, stromů, oleandr, ibišek, eukalyptus. Všechno se to vytáhlo z malých větviček do ohromné výšky. Zem je tady úrodná,“ vzpomínala Adina Mandlová v knize Dneska už se tomu směju.

Adina Mandlová

Československá herečka se na Maltu přestěhovala v roce 1966. Ve stejný rok se Mandlová poprvé od emigrace v roce 1948 vrátila do Československa, kde dostala pracovní nabídku.

„V roce 1966 v době, kdy už jsem v to vůbec nedoufala, mi volal Karel Jernek, že mě chtějí v Karlínském divadle pro titulní roli muzikálu Hello, Dolly a že je přesvědčen, že v tom budu vynikající,“ popisovala v autobiografii.

Adina Mandlová se v Československu zúčastnila několika zkoušek, roli ale nakonec nedostala.

„Odjela jsem do Londýna a za týden jsme s Benem odjeli na Maltu. Když jsem viděla napůl předělaný dům, ujasnila jsem si, že bych byla blázen tohle všechno opustit kvůli nějaké pochybné a nejisté pozdní slávě a ke všemu v prostředí, kde se proti mně kuly pikle a kde mě na každém kroku sledovali fízlové.“

Po bílém kameni šplhají zelené popínavé rostliny a za vysokou zdí rostlou vzrostlé stromy a keře

Minulost jako zlý sen

Mandlová žila na Maltě se svým čtvrtým manželem britským návrhář Benem Pearsonem. Společně tam našli klid.

Československá herečka ve své knize vypráví, že vstávala brzy ráno, někdy už v pět hodin, a celý den pracovala. Na Maltě znala málo lidí a často ji prý jedinou společnost dělala kočka Topsy, kterou dostala od tamního zahradníka.

„Anglie a Československo jsou daleko. Tak daleko, že to pro mě není ani skutečnost. Někde mi všechno, co jsem prožila v obou svých domovech, připadá jako zlý, pošetilý sen, z něhož jsem se probudila sice pozdě, ale včas, abych si uvědomila, že všechno, čeho jsem dosáhla, nemělo tu hodnotu, kterou jsem tomu přikládala.“

Adina Mandlová žila na Maltě až do roku 1981, kdy po parlamentních volbách na ostrově zavládl chaos. S manželem odjeli do Kanady. Adina Mandlová tam za pomoci Josefa Škvoreckého a jeho nakladatelství 68 Publishers vydala své paměti.

autoři: Martin Balucha , and
Spustit audio

Související