Na Korejském poloostrově narůstá napětí. Pchjongjang hrozí jaderným útokem

Začátek obrovského vojenského cvičení Spojených států a Jižní Koreje provází napětí. Severní Korea manévry víc než tří set tisíc vojáků označila za provokaci a pohrozila jaderným útokem. Pchjongjang vyslal svou výhružku už tradičním způsobem přes státní televizi, ve které vládní vzkazy zpravidla vyřizuje stejná hlasatelka.

Severní Korea tvrdí, že disponuje špičkovým arzenálem k tomu, aby kdykoliv a odkudkoliv napadla Jižní Koreu i Spojené státy a jejich ohniska provokací spálila na popel.

A pokud prý na Korejském poloostrově vypukne válka, budou za to zodpovídat i Spojené státy. Výhružku rozebírá například televize France 24. Ta připomíná, že cvičení Jižní Koreje a Američanů je historicky největší a následuje po té, co severokorejský režim v lednu provedl svůj čtvrtý jaderný test a v únoru odpálil raketu dlouhého doletu.

Zároveň zdůrazňuje, že vojenské vedení Američanů a Jihokorejců jasně vzkázalo KLDR, že manévry jsou jen tréninkem a nemají být provokací. List Guardian zase zmiňuje fakt, že výhružky jaderným útokem jsou pro režim vůdce Kim Čong-una typické.

A jak na hrozbu jaderným útokem reagovala Jižní Korea? Ze Soulu zazněla podobně ostrá odpověď, například ze strany jihokorejského ministerstva obrany. I když situace může vypadat dramaticky, podobná ostrá slova jsou na Korejském poloostrově v podstatě každoroční rutinou, stejně jako masivní vojenská cvičení.

Experti navíc pochybují, že Severní Korea vůbec dokáže vyrobit jaderné nálože pro svoje rakety, a výhružky naplnit.