Na Karvinsku stát manažersky selhal, na vině je i Alena Schillerová, tvrdí poslankyně Olga Richterová
Situaci na Karvinsku stát nezvládl. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to říká Olga Richterová, místopředsedkyně poslaneckého výboru pro sociální politiku (za Piráty). „Na konci dubna byly dva prokázané pozitivní případy a byla velká šance toto lokální ohnisko zvládnout,“ připomíná.
Doly OKD se prý měly uzavřít mnohem dřív, a to ideálně už v dubnu, soudí Olga Richterová. „Aby se předešlo šíření nákazy,“ vysvětluje. „Když už nákaza byla prokázána, měli být otestováni všichni zaměstnanci dolu Darkov. Bohužel trvalo skoro tři týdny, než jich bylo otestováno alespoň 500, což není ani třetina!“
Čtěte také
Taktika vyčkávání, kterou český stát zvolil, tak podle ní nebyla vhodná. Epidemiolog Rastislav Maďar má ale jiný názor. 13. července na Radiožurnálu prohlásil, že kdyby se doly zavřely dříve, pravděpodobně už by byly zavřené znovu, protože by se do nich nákaza znovu vrátila. Ekonomické škody by tak jen narůstaly.
„Nepřipravený stát“
„Stát se přece měl připravit na rychlé plošné testování,“ namítá Olga Richterová. „Jako země jsme měli neskutečně zodpovědné chování lidí i firem, všichni chápali, že potřebujeme získat čas, aby se stát připravil. Tahle příprava státu se bohužel neodehrála.“
„Jsou známy případy, kdy lidé čekají na výsledky testů třeba devět dnů, jinde sdělovali lidem, že když se jim do pár hodin neozvou, tak jsou negativní. Pak se ukázalo, že byli pozitivní. To jsou všechno manažerská selhání z úrovně vlády a kraje. U prvního šíření v dole Darkov selhala ministryně financí, a jakmile se lokální ohnisko rozjelo, mohl hejtman Vondrák dělat mnohem víc.“
Jsou zdravotníci a hygienici připraveni na druhou vlnu onemocnění covid-19, která může brzy přijít? A funguje chytrá karanténa? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Prymula: Koronavirus nezmizel. Druhá vlna může přijít kdykoliv, pokud bychom ji podcenili
Nemoc covid-19 je podle epidemiologa Romana Prymuly výrazně zákeřnější než chřipka. Smrtnost se pohybuje okolo 0,6 procenta, u chřipky je to desetina procenta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.