Na dovolenou s Radiožurnálem. Kam vyrazit a na co nezapomenout?

Na dovolenou nezapomeňte léky. Které je dobré přibalit a proti čemu se nechat očkovat?

V dalším dílu cestovatelského seriálu poradíme, jak zabalit lékárničku. Hlavně pokud míříte do zahraničí, mohou se vám léky srovnané přehledně na jednom místě velmi hodit.

Rozhodně nezapomeňte na léky, které trvale užíváte. Vyplatí se jich mít taky víc pro případ, že by byl například zpáteční let zpožděný. V lékárničce je dobré mít i základní přípravky na horečku, bolest nebo průjem a zácpu.

Určitá změna prostředí, jiný způsob stravování, větší konzumace alkoholu. To všechno může způsobovat střevní a zažívací potíže. A také si může třeba vyskytnout pálení žáhy jako reakce na přehnané gurmánské zážitky. Neobvyklé není ani nachlazení v důsledku střídání vlastně pobytu na slunci a v klimatizovaných místnostech,“ vyjmenovává farmaceutka Ivana Lánová.

Léky podle destinace 

Při chystání lékárničky vždy záleží také na destinaci, třeba na tom, jak dostupná jsou tam léčiva.

V létě je důležité chránit se před slunečními paprsky. Asi nikdo se nechce spálit hned první den dovolené a zbytek pobytu pak strávit s bolavou kůží. Nehledě na další zdravotní rizika, jako je v nejhorším případě až rakovina kůže. Proto je potřeba pravidelně a dostatečně mazat opalovacími krémy.

Očkování 

Důležité je mít v pořádku také základní očkování, třeba proti tetanu. Do některých zemí nejsou cestovatelé vpuštěni, pokud nějaké očkování nemají. Takovým případem je vakcína proti žluté zimnici, která se vyskytuje v Africe a Jižní Americe. Pak jsou ještě doporučená očkování:

Na základě vyhodnocení zdravotních rizik v dané destinaci, individuálních potřeb cestovatele a na času do odjezdu se rozhodne, jestli se dané očkování pro určitého člověka hodí. K doporučeným očkováním patří například očkování proti virovým hepatitidám, břišnímu tyfu, choleře, proti dětské přenosné obrně,“ vyjmenovává lékařka ze Státního zdravotního ústavu Zdeňka Manďáková.

Pro taková očkování a další informace si lidé můžou zajít do Center cestovní medicíny anebo do ambulancí, které fungují při infekčních odděleních v nemocnicích. 

Spustit audio