Na čtvrtou dávku by měly jít ohrožené skupiny už nyní. Nečekejme na podzim, míní biochemik Konvalinka

14. červenec 2022

Počty lidí nakažených covidem opět rostou. Jak se vyvíjí a dál bude vyvíjet aktuální vlna pandemie? Je na čase začít znovu nosit respirátory? Mají ohrožené skupiny spěchat s přeočkováním, nebo naopak se čtvrtou dávkou počkat na září? Dozvíte se ve společném Speciálu Českého rozhlasu Plus a Radiožurnálu.

„V tuto chvíli zůstáváme v rovině doporučení, a to nosit roušky v MHD a zdravotnických a sociálních zařízeních,“ říká Josef Pavlovic, náměstek ministra zdravotnictví za Piráty.

Čtěte také

Na dobrovolné bázi doporučuje nošení roušek i Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. „Lidé, kteří jsou ohrožení, by je rozhodně měli nosit ve zdravotnických zařízeních. Všichni lidé, kteří mají nějaké respirační problémy, kašlou, kýchají, tak by se měli izolovat. Tyto úplně základní věci by se určitě dodržovat měli.“

„Monitorovací systémy ÚZIS pravidelně sbírají data, díky kterým bychom byli schopni predikovat případný rizikový vývoj s dostatečným časovým náskokem. Situaci jsme schopni odhadnout velice dobře na 14 dní dopředu,“ zdůvodňuje kroky ministerstva Pavlovic.

Na čtvrtou dávku už dnes, nebo až v září?

Na umožnění povolení tzv. čtvrté dávky očkování se podle Pavlovice nyní pracuje. „Druhá věc je potom doporučená doba, kdy očkovat. Rádi bychom očkovali až na podzim, protože víme, že vakcíny mají nejvyšší protektivní efekt čtyři až pět měsíců po naočkování.“

„Ta současná letní vlna nemá zatím závažný dopad na ohrožené skupiny, zatímco případná podzimní by mohla mít daleko větší zásah. Chtěli bychom tedy očkovat od poloviny srpna intenzivně, a to tak, abychom během září a října umožnili očkování osobám z té definované rizikové populace, což jsou všechny osoby nad 80 let a osoby starší 60 let, které mají nějaké zdravotní problémy.“

Hosté:
Josef Pavlovic, náměstek ministerstva zdravotnictví
Ladislav Dušek, statistik
Jan Konvalinka, biochemik
Jan Smejkal, epidemiolog

 „Já bych řešil doporučení kolegů z Harvardu, z UCL nebo ze CDC. A oficiální doporučení Evropské lékové agentury v tuto chvíli je očkovat lidi nad 60 let,“ nesouhlasí s Pavlovicem Konvalinka.

Vývoj nových vakcín je podle něj ve velmi pokročilém stádiu. Schvalovány jsou nyní americkou FDA a Evropskou lékovou agenturou. „Na druhé straně, z těch dat zatím není vůbec jisté, že budou proti té variantě BA.5 opravdu dramaticky lepší, než byly ty předtím, a zejména, že budou fungovat proti novým variantám, které se s největší pravděpodobností zase na podzim objeví.“

„Dobrá zpráva ovšem je, že i ty současné originální vakcíny, které už teď máme, a Novavax, který byl velmi nedávno schválen k použití, fungují velmi dobře v tom smyslu, že sice nechrání před nakažením, to je pravda, ale velmi dobře chrání před hospitalizací nebo smrtí. Čili má cenu se očkovat i těmi současnými vakcínami a podle mého skromného názoru, ale také podle názoru CDC a EMA nemá cenu čekat.“

Čtěte také

„Můj odhad je, že se na podzim objeví nová varianta. S největší pravděpodobností proti ní budou stále fungovat vakcíny, aspoň do jisté míry, které teď máme, a takřka s jistotou proti ní budou fungovat virostatika, která už také naštěstí máme,“ dodává Konvalinka.

Podle něj by tak mělo v této chvíli ministerstvo zdravotnictví doporučit podávat čtvrtou dávku lidem, kteří jsou diabetici, jsou v ohrožení nějakým imunitním problémem, a lidem nad 60 nebo 65 let. „Tato doporučení už měla padnout a praktičtí lékaři už měli být vyzváni, aby toto očkování prováděli.“

Je na čase obnovit proplácení preventivních testů? Jak je to v současné době s karanténami a izolacemi? A s jakými opatřeními mají počítat ti, kdo míří do zahraničí? Poslechněte si celé speciální vysílání věnované covidu.

autoři: Tomáš Pancíř , knem
Spustit audio

Související