Na Božím Daru je opravdu krušno
Tušíte, jaký dar dal název Božímu Daru v Krušných horách? A víte, že v tomto městě žil několik let jeden světoznámý spisovatel řeckého původu? Ještě mnohem víc zajímavostí o jednom z neznámějších horských středisek se dozvíte na Radiožurnálu právě teď, v dalším pokračování zimního speciálu Po Česku.
Střed Božího Daru leží v nadmořské výšce 1028 metrů a nejen návštěvníci, ale i místní se musejí vypořádat s drsným klimatem. "Velmi těžko to snášejí zejména naše ženy," svěřil se mi starosta města, senátor Jan Horník. "Roční úhrn srážek okolo 1150 milimetrů, což je v Krušných horách extrém. Je to nejdeštivější nebo nejsněhovější region. Průměrná roční teplota je 4,5 stupně Celsia," doplňuje starosta.
Co kdysi vedlo naše předky, aby se usadili na tomto poměrně nehostinném místě? "Sídliště vzniklo na základě zjištění, že se zde dají rýžovat a těžit rudy, jako je cín, ale především stříbro," vysvětluje Jan Horník. To bylo na počátku 16. století. Už roku 1546 se Boží Dar stal svobodným horním městem. Jmenoval se ovšem Wintersgreen.
Jak bylo město přejmenováno na Boží Dar? "Je to spíše smyšlenka, ale nejsme schopni doložit, jestli to smyšlenka opravdu je. Když přijel saský kurfiřt navštívit místní horníky, připravili mu křeslo celé ze stříbra. Na to jim v němčině řekl, že je to dar boží," vysvětluje starosta.
Charakteristika areálu - NeklidNadmořská výška: 850-1135 m
Počet a délka sjezdovek: 6 - 4 km
lehké / střední / těžké: 1 / 4 / 1
Lanovky a vleky: 1 / 5
Běžecké tratě: asi 70 km tratí s propojením do Německa
Internetové stránky: www.neklidsnow.com
Proč se mluvíme o saském kurfiřtovi? Dnešní hranice byla vytyčena smlouvou mezi Saskem a českým státem až roku 1556. Toto a další zajímavosti z historie Božího Daru se dozvíte ve zdejším muzeu, hned vedle historické radnice. Za prohlídku stojí také klasicistní kostel zasvěcený svaté Anně. Dodnes si Boží Dar uchoval ráz historického horského městečka, byť 20. století tu bylo velmi bouřlivé.
"Přišla válka, následovalo vysídlení Němců. Lze říct, že tu z místních skoro nikdo nezůstal. Pak přišly jáchymovské doly," popisuje Jan Horník. V Božím Daru se těžil uran pro vojenské potřeby tehdejšího Sovětského svazu. "Oblast byla uzavřená. Byla tu přísně střežena státní hranice s našimi tehdejšími bratry, východním Německem. V roce 1961 se oblast pro veřejnost otevřela a na Neklidu vznikl vlek a na Klínovci v roce 1961 první sedačková lanovka," doplňuje Jan Horník.
Boží Dar se začal přece jen proměňovat v zimní středisko. Až se budete procházet jeho ulicemi, také nejspíš objevíte dům, na kterém je pamětní deska významného božidarského rodáka Antona Günthera. Byl to za Rakouska a první republiky v kraji známý pěvec a básník samouk.
Ceny skipasů - Neklidcelodenní (v hlavní sezóně / mimo sezónu)
dospělý: 420 Kč / 336 Kč
dítě: 280 Kč / 224 Kč6 dní (v hlavní sezóně / mimo sezónu)
dospělý: 1.800 Kč / 1.440 Kč
dítě: 1.400 Kč / 1.120 Kč
Ještě jedna slavná osobnost tu mezi válkami žila bezmála tři roky - slavný řecký spisovatel Nikos Kazanzsakis. "Mnoho lidí se nás ptá, jak k tomu došlo, proč si vybral tuto oblast. Údajně to bylo na základě doporučení cestujících z vlaku, když jel z Německa. Hledal místo, kde je relativně levně a které je drsné. Boží Dar doopravdy drsný byl a život tu nebyl jednoduchý. Takže se usídlil u rodiny Krausů, která bydlela na Myslivnách. Barák už dnes bohužel neexistuje. Tvořil tam necelé dva roky a pak se ještě jednou vrátil," nechal nahlédnout do historie Jan Horník.
Jak podle pověsti vznikl název Boží Dar, už víme. Ale možná jste také přemýšleli o tom, kde se vzal název Krušné hory. "Krušné hory se nejmenují podle krušného počasí, ale protože se tu krušilo, to znamená, že se tu dolovalo. Od to vznikl název hory krušné," vysvětlil božidarský kronikář Vladimír Král.
Zobrazit Boží Dar a okolí na větší mapě
Dopravní dostupnost - Boží Dar a KlínovecPříjezd autem od Karlových Varů:
V Karlových Varech najedete na silnici I/13 a vydáte se směrem na Ostrov. Za městem se zařaďte na nájezd na silnici I/25 směrem na Jáchymov a Boží Dar. Cesta je dlouhá zhruba 25 kilometrů. Pokud chcete jet až na Klínovec, pokračujte dál a asi 300 metrů před hranicí s Německem odbočte vpravo na silnici II/216, která vás na nejvyšší vrchol Krušných hor zavede.Příjezd autem od Chomutova:
V Chomutově najedete na silnici I/7 a vydáte se k hranicím s Německem. Po asi 9 kilometrech odbočíte vlevo na silnici II/223 směrem na Výsluní a Klínovec. Do Božího Daru můžete pokračovat po silnici II/219. Cesta je dlouhá asi 40 kilometrů.Příjezd vlakem/autobusem:
Do Božího Daru se lze dostat autobusem. Ty jsou vypravovány z Karlových Varů, Chebu, Kadaně nebo Loučné. Z Chebu je rovněž vypravován skibus jedoucí do lyžařského areálu Klínovec.