Muzika je vždy dar shůry, říká David Stypka. Jeho alba zatřásla českou hudební scénou

18. květen 2017
David Stypka

Talent, který na české hudební scéně chyběl. I taková slova zněla, když loni David Stypka vydal desku s názvem Jericho. „Měl jsem strach. Bál jsem se, že půjde o polibek smrti,” vzpomínái zpěvák, kytarista a textař.

Hudební recenzenti ho objevili krátce před jeho čtyřicítkou, tedy v době, kdy, jak sám David Stypka říká, se už smířil s tím, že ve větší míře nikdy hudbu dělat nebude. Paradoxně možná právě to ho vyšvihlo do hudebních nebes.

„Věděl jsem, že můžu ráno vstát a natočit písničku, kterou si v poledne lidé poslechnou na YouTube. Ze smíření, že můžu dělat hudbu, jak chci, vlastně vznikla moje kapela Bandjeez,” vzpomíná.

O hudbě dnes mluví jako o svém vnitřním prostoru, do kterého fouká, když je sám. „Člověk by sám muziku nevymyslel. Muzika je vždy dar shůry,” domnívá se.

Jeho hudba je osobní, melancholická a často velmi smutná. „Dnes už se nám ale podařilo naši hudbu posunout: k naději a světlu, k tomu, že vše není ztracené,” shrnuje.


Po obrovském úspěchu loňského alba Jericho stihl David Stypka vydat další album. Jmenuje se Neboj!, vyšlo před pár dny a recenzenti (opět) nešetří chválou.

Smutný muž českého showbyznysu

Do showbyznysu sice vkročil s image smutného muže, přesto některé písně, které dnes skládá a nad kterými přemýšlí, mají ke smutku daleko. Má to prý jedno „ale”.

„Uvažoval jsem, zda si po smutném entréé můžu dovolit udělat veselou desku,” usmívá se. „Rozhodl jsem se, že ano - že si můžu dělat, co chci.”

Celý rozhovor si poslechněte buď přímo v tomto článku, nebo v iRadiu.

  • Rozhovor