Muži hubnou při běhu rychleji, ženy musí přidat cvičení, říká běžecký trenér Miloš Škorpil

18. březen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Běh, běhání, jogging

Plynulé tempo by mělo běžci umožnit, aby mu stačil dech i na plynulý hovor. Alespoň to říká ultramaratonec, propagátor a trenér běhu Miloš Škorpil, podle kterého je nyní právě ten správný čas začít s běháním – zjara je tepleji, pohyb příjemnější a člověk nemusí být nabalený. Proč muži při běhání hubnou rychleji než ženy?

„Lidem doporučuji, aby běhali obden, protože si tak můžou vytvořit návyk, “ vysvětluje Škorpil v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou s tím, že po měsíci tréninku už člověku běhání začne chybět.

Velký boom zažil takzvaný nordic walking, nyní se objevuje i nordic running, tedy běhání s hůlkami. I tento styl doporučuje. Většina lidí, kteří běhají, při tom podle něj sedí, tělo by mělo být přitom rovné jako při chůzi.

V ekonomické době se především ženeme za výkony, což se projevuje i ve sportu. Ten má být ale především relax, člověk by se neměl nechat ovlivnit prostředím a běhat jenom tak, aby si to užíval. Rozdílné je například běhání ve městě a v přírodě. Podle čeho vybrat správnou botu? Právě podle terénu.

Do lesa se hodí crossová bota, na cestách a silnicích stačí bota tréninková, silnější, u podrážky pružnější. Boty by také měly být o číslo větší než obvykle – při běhu se klenba propadá a noha se natáhne.

Ženy by měly přidat další cvičení

Škorpil doporučuje také běhání naboso, ale pak by měl člověk naboso i chodit. „Pokud v běžném životě chodím v botách, tak při běhání naboso vystavuji nohu další námaze, na kterou není zvyklá,“ upozorňuje.

Muži jsou od přírody jinak konstituovaní, a tak při běhání rychleji hubnou, ženy jako nositelky života musí mít v sobě dostatek energie, a tak se tuku se hůře zbavují. „Ženy by k běhání měly přidat další cvičení,“ uzavírá.

Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu

autoři: pst , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...