Muž, který zaznamenává dobu. „Ideové spory se dnes mění v osobní averze,” říká parlamentní stenograf

18. duben 2017
Jiří Novák, dlouholetý parlamentní stenograf

Setkal se téměř se všemi českými a československými prezidenty a jako malý hoch dostával rady od samotného Tomáše Garrigue Masaryka. Jméno Jiřího Nováka zaznamená i Guinnessova kniha rekordů, je totiž nejdéle sloužícím parlamentním stenografem na světě.

Do sněmovny poprvé vstoupil v prosinci roku 1952. Tenkrát elév, dnes matador s více než půlstoletou praxí.

Jak zdůrazňuje, práce parlamentního stenografa se během té doby hned několikrát výrazně změnila. „Desítky let například neexistovala zvuková technika, která by vytvářela záznamy toho, co bylo řečeno,” vzpomíná Jiří Novák.

Úcta k Hradu

Sněmovní řečníky zapisoval přes pětašedesát let. Během té doby se (kromě Emila Háchy a Klementa Gottwalda) setkal se všemi českými a československými prezidenty. „Charisma? Kromě Antonína Novotného a částečně i Gustáva Husáka ho měli všichni z nich,” vzpomíná devadesátiletý Jiří Novák.

„Během svého života jsem se naučil mít úctu k tomu, kdo sedí na Hradě. A to mě neopustilo dodnes,” dodává v rozhovoru s Lucii Výbornou.

Jiří Novák, dlouholetý parlamentní stenograf

Místo myšlenek jsou tu osobní averze

V posledních pětašedesáti letech se na československé a české politické scéně událo mnoho změn. A nevyhnuly se ani zdejší politické kultuře. Přesto, možná poněkud paradoxně, k tomu nejvýraznějšímu posunu došlo teprve nedávno.

„V posledních pěti letech se myšlenková a ideová diference mění v osobní averzi,” upozorňuje Jiří Novák na to, jak se proměnily české politické debaty.

Záznam celého rozhovoru si kdykoliv poslechněte ve videu v tomto článku nebo v iRadiu.

Spustit audio
  • Rozhovor
  • rozhovor
  • lidé