Musíme mít právo ovlivňovat personální politiku, konstatuje Petr Dolínek z ČSSD

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Dolínek
0:00
/
0:00

Prezident alespoň částečně začal naplňovat Ústavu. Taková je reakce sociálnědemokratického poslance Petra Dolínka na výsledky schůzky Jana Hamáčka a Antonína Staňka u prezidenta Miloše Zemana. Ten oznámil, že je připraven odvolat ministra kultury ke konci července.

Petr Dolínek míní, že schůzka na Hradě situaci v ČSSD před pondělním jednáním předsednictva nijak nemění. „Je pro nás nepříjemné sledovat, že premiér této země není tak silný, aby s prezidentem dojednal rychlou výměnu ministrů,“ zdůrazňuje.

Čtěte takéHamáček řekl, že Zeman je připraven odvolat Staňka k 31. červenci. Demisi ministrů ČSSD ale nevyloučil

Michal Šmarda by podle něj měl být jmenován ministrem kultury co nejdříve, vše ostatní je nedůstojné divadlo. Zároveň vylučuje, že by kandidátem ČSSD na funkci byl někdo jiný.

Hamáček podle Dolínka navrhl odvolat Staňka kvůli tomu, že ministerstvo nebylo dobře zvládnuto. „Nyní nám Zeman zamezuje, abychom dělali personální politiku, za kterou nás budou známkovat voliči,“ usuzuje.

Sociální demokraté tak podle něj musejí mít právo ovlivňovat personální politikou, kterou chtějí mít, a nikdo je v tom nesmí omezovat.

Shovívavý Hamáček

Petr Dolínek na Twitteru napsal, že předseda ČSSD Jan Hamáček není bez chyb. „Často je až moc shovívavý, snaží se na všech hledat to lepší a zapojit všechny do činnosti. A to může být někdy na škodu,“ doplňuje ve Dvaceti minutích Radiožurnálu.   

Na druhé straně předseda ČSSD má podle Dolínka řadu silných stránek – je týmovým hráčem a velmi schopným člověkem. „Jsem velmi hrdý, že ho máme v čele strany,“ uzavírá.