Možnost platby kreditní kartou také na úřadech
První platební karta na světě byla vydána v roce 1950. Tato karta měla poslání vyhnout se trapným situacím, pokud by zákazník v restauraci zjistil, že si zapomněl peněženku. V dnešní době už používají platební karty miliony lidí ke každodenním nákupům a mnozí z nich si život bez své karty ani nedokáží představit. Teď už můžete platit bez hotovosti nejen v obchodech ale i na některých pardubických úřadech.
Na pardubickém magistrátu můžete zaplatit za vydání cestovního pasu a občanského průkazu platební kartou. O takové platby není zatím podle vedoucího odboru sociálních věcí Petra Kramáře velký zájem.
Kramář: Zatím poplatky tímto způsobem hradilo pouze několik desítek občanů. Mohu ale potvrdit, že se nyní zájem o tento způsob placení začíná zvyšovat.
Pardubický úřad chce novou službou zkrátit lidem dobu strávenou na magistrátu.
Kramář: Snažíme se servis zdokonalovat, hotovostní platba probíhá přes pokladnu a mohou se tvořit fronty. Nyní, přímo na přepážce, kde podávají žádost, mohou kartou okamžitě poplatek vyrovnat.
Pro samotný úřad to ale velká usnadnění nejsou.
Kramář: Někdo z úředníků musí správní poplatek vybrat, v hotovosti či přes platební kartu, práce je časově srovnatelná, výhody platí spíše pro občany, protože nemusí přebíhat do jiných místností.
V Pardubicích můžete bez hotovosti zaplatit pokutu i za špatné parkování, ale ani o tuto službu není, jak říká tiskový mluvčí Městské policie Pavel Čejka velký zájem.
Čejka: Máme sice příslušná zařízení, ale řidiči o tuto službu příliš nestojí.
Přestože lidé platební terminál na služebně v Pernerově ulici zatím moc nevyužívají, uvažuje policie o nakoupení terminálů mobilních.
Čejka: V terénu se stává, že řidič tvrdí, že nemá peníze, pouze platební kartu. Určitě by nám to pomohlo nám i řidičům.
Od zavedení mobilních terminálů si policie slibuje větší množství vybraných peněz na pokutách přímo na místě. Tato zařízení jsou však dost drahá, tak si řidiči budou muset ještě nějaký čas počkat.