Mozek nejlépe pracuje, když ho do ničeho nenutíte, říká jeden z nejúspěšnějších Čechů

9. březen 2017

Dalibor Dědek jeden den v týdnu nepracuje a každý pátek hlídá vnoučata. Se svým majetkem by si zakladatel jabloneckého Jablotronu mohl dovolit odchod do důchodu. Místo toho pracuje, zakládá školu, pomáhá ve zdravotnictví, vzdělávání a kultuře. Co ho žene kupředu?

K penězům má vztah jako k hydraulickému oleji. „Peníze jsou prostředek, který přenáší hodnotu z místa A do místa B a pomáhají konvertovat úsilí na jedné straně v požitek na straně druhé. To je přenos výkonu jako v hydraulické soustavě. Kvalita člověka, kvalita života se neměří penězi. To nejde,“ říká úspěšný podnikatel.

Jeho peníze pomáhají na spoustě míst. Postavil v Jablonci domov pro seniory, finančně podporuje nemocnici v Praze, dlouhá léta pomáhá bezdomovcům přežít zimu.


Tak probírám rešerše na hosta, mecenáše a šéfa Jablotronu Dalibora Dědka. Už ty titulky jsou famózní: FIRMA NESMÍ UMŘÍT S DĚDKEM, DĚDEK NA SEZNAMU MILIARDÁŘŮ! Žerty stranou; těším se na rozhovor s chlapíkem, který protipól „digitálního rokoka“ aplikuje v praxi – před deseti lety se z města přestěhoval do domečku v lese, kam si vzal jen to, co skutečně potřebuje. „A překvapilo mě, jak je toho málo,“ vzpomíná na pocit svobody, jenž provázel vzdání se haldy zdánlivě cenných věcí. „Od té doby přijímám jen tři druhy dárků – co jde sníst, vypít a spálit v kamnech. Všechno ostatní nechci.“ A přesně v tomtéž stylu vchází do studia: s kytkou, nenápadným úsměvem, ale nezadržitelnou energií, která z něj proudí pocelou dobu našeho rozhovoru. I o miliardách, na jejichž vlastníka podle zajetých klišé vůbec nevypadá, jsme se bavili. O jednoduchém životě, jednoduchém domě a stodole plné rádií.Lucie Výborná

Podle svých slov by bez zaměstnanců, spolupracovníků na trhu a bez zákazníků nic nedokázal. „Máme spoustu lidí, kteří myšlenku firmy dokázali vzít za svou a teď ji rozvíjejí. Cítím ohromnou pokoru vůči zaměstnancům. Oni mi jen dali důvěru, že z části peněz, které vyděláme, zaplatíme něco, co zlepší svět kolem nás.“

Chce pomáhat ve zdravotnictví, vzdělávání a kultuře. „To se snažíme ctít. Tu a tam se ale objeví situace, kdy zasáhneme. Sedíte v kanceláři a pod okny auto porazí tatínka s kočárkem. A pak vás lehce napadne, že by bylo vhodné nasvítit přechody,“ říká Dalibor Dědek.

Budou se učit slibované hodiny fyziky podle Dědka?

„Já bych ohromě rád. Chtěl bych si užít, že se tu a tam půjdu seberealizovat. Vzdělání a život může být ohromné dobrodružství. Fyziku mám rád. Bohudíky jsem přežil i to, že to škola málem na základním stupni odbourala. Je důležité studentům sdělit, že je ohromně zajímavé svět kolem nás poznávat," říká zakladatel Jablotronu.

Budova už je. „Dneska už je nepochopitelné, jak jsme mohli vystudovat ve školách, které neměly to všechno. Kdyby se měly podle současných pravidel rekolaudovat existující školy, tak zůstaneme národem analfabetů.“

autor: lvb
Spustit audio