Most! je alegorie celého Česka a konec pokrytecké hry, že nejsme rasisté, tvrdí novinář Šimůnek

12. únor 2019

Seriál Most! rozdělil diváky České televize jako málokterý předtím. Pomůže televizní komedie založená na rasistických a xenofobních stereotypech tyto předsudky bourat, nebo je naopak posílí?

„Když se Čecha zeptáte, jestli je rasista, tak řekne, že ne. Ale když se podíváte na průzkumy, koho nechceme mít za souseda, tak je vidět, že rasisty jsme. Skrytý rasismus tu určitě je, proto je ten seriál tak dobrý,“ říká novinář Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbesu.

Most! podle něj dobře ukazuje české myšlení, jde prý o alegorii celého Česka. „Pro mě je to konec pokrytecké hry na to, že neexistuje skrytý rasismus nebo problémy – a seriál je dobře ukazuje. Pokud by to mělo skončit tak, že skončí osmý díl a přestane se o tom diskutovat, byla by to strašná škoda,“ doplňuje.

Z historie podle Šimůnka víme, že rasistické vtipy mohou rozdmýchat něco horšího, v seriálu ale žádné takové zlo a zlobu nevidí. „Mrzí mě, že se diskuze točí kolem rasového tématu, protože Most! ukazuje sociální problémy toho města a celého Česka,“ upozorňuje.

„Je to kořen všech problémů, které v Mostě jsou. Když se začne víc mluvit o tom, jak ty problémy řešit a přijít s vizí pro město, které je svou strukturou průmyslu předurčené k pomalé smrti, tak je to strašně cenné,“ míní mostecký rodák.

Seriálu chybí kontext

„Celkový význam je pozitivní, i když chápu kritiky seriálu ze strany romských osobností, protože hodně tomu chybí kontext. Komedie má svá omezení a nemůže věci vysvětlovat, pouze ukazuje určitou realitu,“ soudí romská novinářka Alice Sigmund Heráková.

Bývalá politička Monika Mihaličková prý správně poukázala na to, že v české popkulturní tvorbě úplně chybí jakákoli jiná forma zobrazení Romů, než jaká je vidět právě i v Mostu!. „To je ten chybějící kontext. Není to kritika tvůrců nebo seriálu, který mě osobně velmi baví, ale všeobecné konstatování,“ vysvětluje novinářka.

V tomto ohledu podle ní pokulhává i veřejnoprávní televize a dlouhodobě chybí pořad zaměřený na Romy a menšiny: „Přestože jsou v poslední době vidět různé počiny, jako třeba seriál Lynč a vybočuje i pořad 168 hodin, tak ten prostor pořád není zaplněný,“ tvrdí Heráková, která chce letos v létě spustit romskou on-line televizi.

Češi si prý málokdy dokáží přiznat, že mají rasistické stereotypy. Kritika ze strany mezinárodních organizací navíc vyvolává protitlak. „I v neochotě začít používat slovo Rom vnímám silnou tendenci k zachování statu quo,“ podotýká.

autoři: ves , ert
Spustit audio