Modelka Pavlína Pořízková s matkou Annou: Kniha Případ Pavlína svedla rodinu dohromady
„V 80. letech jsem do toho spadla v nejlepší čas, byla jsem ve správné pozici,“ vzpomíná modelka, herečka a spisovatelka Pavlína Pořízková. A její matka Anna Pořízková s úsměvem dodává: „Pavlína jako malá říkala: Modelka? To já nikdy nebudu.“ Jaká byla cesta k úspěchu? A Jak se změnil svět modelingu? Nejen na to se ptal moderátor Jan Pokorný.
Nejenom Pavlínu Pořízkovou, ale zejména osudy její matky Anny Pořízkové, která po roce 1968 emigrovala, popisuje spisovatelka Martina Formanová v knize Případ Pavlína. A právě díky této knížce se rodina Pavlíny Pořízkové v Česku po letech setkala.
„S tátou jsme se potkali po dvaceti letech, když jsem ho viděla, bylo to nádherné,“ přibližuje Pavlína Pořízková, která přiznává, že po přečtení knihy Martiny Formanové lépe pochopila, proč se její rodiče rozhodli emigrovat.
„Nemysleli jsme na důsledky, na budoucnost, měli jsme pocit, že se nám nemůže nic špatného stát, žili jsme ze dne na den,“ přibližuje Anna Pořízková. Nakonec se jim podařilo dostat do Švédska, malá Pavlína se ale rázem octla v neznámém prostředí. „Následovalo obtížné období,“ podotýká Pavlína.
Pavlína Pořízková vydala knihu Léto modelky, píše scénáře, knížky pro děti, ale také blogy pro internetový magazín Washington Post. Nyní pracuje na nové knize.
Krásné vzpomínky má ale na Paříž. „Hodně jsem četla a ještě než jsem tam přijela, tak jsem věděla, že je to romantické místo,“ vysvětluje. A její matka Anna dodává: „Poslala jsem ji do Paříže, aby se naučila francouzsky, ale že bude světová topmodelka, to jsem netušila.“
Kromě Česka Pavlína Pořízková žila ve Švédsku, Francii a nyní v USA. „Když se člověk nastěhuje do nové země, tak musí začít od začátku. Ale když jdu zpátky do dětství, vracím se do Česka,“ přiznává.
Jaké byly začátky Pavlíny Pořízkové? Na čem pracuje nyní? A jak Anna Pořízková vzpomíná na emigraci? I to jste se mohli dozvědět v Hostu Radiožurnálu.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.