Modeláři mají své muzeum v Polici nad Metují

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V muzeu můžete vidět také modely různých robotů a postav ze sci-fi filmů

Návštěvu místa, na které vás tentokrát pozveme, doporučujeme v případě, že venku bude pršet a děti se budou nudit. V Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují se rozhodně zabaví. A vy ostatně taky.

Pomocnou ruku podalo město Police nad Metují, které pro zálibu českých i polských modelářů vyčlenilo rozsáhlé sklepní prostory bývalé střední zemědělské školy. Radní nejspíš mysleli právě na dny, kdy venku prší a četní turisté nemohou do okolních skalních měst. V expozici je lákadel víc než dost.

„Máme tady zhruba 1200 modelů a dalších 40 nebo 50 čeká v depozitáři na zasklení zbytku vitrín, abychom mohli vystavit opravdu všechno,“ říká vedoucí muzea Josef Hejny.

Otevřeli jsme 30. dubna tohoto roku, i když modeláři, kteří tu vystavují své modely, usilovali o své muzeum poměrně dlouho. Nedařilo se jim však najít vhodné místo. Až ho nalezli tady,“ dodává.

Možná si teď říkáte, že v papírovém muzeu toho nemůže být až tolik k vidění. Také jsem si to říkal, ale už neříkám. Představte si, co všechno se dá z papíru vystříhat a slepit!

„Nejčastější je architektura, tedy zámky, hrady, chalupy. Ve vitrínách najdete i jednodušší a dětské vystřihovánky. Úplně dole stojí figurky a panáčci, ale i vojáci v historických uniformách nebo betlémy,“ ukazuje Josef Hejnyš.

Mezi oblíbené předlohy modelářů patří zejména domky

„Postupně se tu objevuje také technika, například motorky. Kluci nejčastěji obdivují traktory a hasičská vozidla. Vzadu jsou pak mašinky a vlaky. Ve vedlejší místnosti jsou zase lodě. Nechybí ani majáky,“ popisuje.

Stěny Muzea papírových modelů zdobí navíc historické vystřihovací archy, které by pamatovali naši pradědečkové. „Dříve vycházely vystřihovánky různě. Buď je vydávali samotní nakladatelé jako svůj prodejní artikl, nebo byly součástí některých časopisů, například Junáci vpřed a Hlasatel,“ vysvětluje Josef Hejnyš. „Někdy vydávaly vystřihovánky i firmy jako součást reklamy,“ říká k tomu.

Tipnete si, jak velký, nebo spíš malý, je úplně nejmenší model, který v muzeu vystavují? „Jde o Zlatou uličku,“ odpovídá Josef Hejnyš. „Je tak malá, že se vejde do krabičky od Tic Taců.“

Prohlédnout si ji můžete jedině s lupou. Pozor však, abyste ji nespálili. Vzpomeňte na slavnou scénu z české komedie Jáchyme, hoď ho do stroje!

„Historie modelů je stará jako papír, ale k velkému rozšíření vystřihovánek došlo spolu s rozvojem knihtisku. Přibližně v polovině 18. století začaly v Německu vycházet první vystřihovací figurky vojáků. Postupně přibily vystřihovací betlémy. Poté se rozšiřoval sortiment také o budovy, domky a další dopravní prostředky té doby,“ nastiňuje Josef Hejnyš.

Mezi vystavenými papírovými modely nechybí ani vlaky

„Postupem času jsme se dostali do dnešní podoby, kdy tu máme nejen vynikající budovy z celého světa, ale také perfektní vojenskou techniku, dopravní prostředky, požární techniku nebo věci z kosmonautiky,“ dodává na závěr.

Do Muzea papírových modelů se vydáme i v nedělním výletu. Prohlédneme si například model Pražského hradu z neobvyklého úhlu a zeptáme se také, kolik hodin stráví nad papírovými vystřihovánkami sami modeláři.


Zobrazit Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují na větší mapě