Mladí talenti si mohou vyzkoušet „skutečnou vědu“. V Laserovém centru začal další ročník Talentové akademie
Vykašli se na pokusy s mikrovlnkou a pojď dělat skutečnou vědu. Tak zní letošní motto Talentové akademie Laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Už počtvrté tam pracovníci experimentálního týmu středoškolákům ukazují, jak vypadá vědecká práce, a řeší s nimi různé optické a laserové pokusy.
Ze všeho nejdřív se studenti vyrazili seznámit s jednotlivými vědeckými centry. A rovnou dostali i zadání k prvín z úloh, které se tu mají věnovat. „Úloha je zaměřená na stavbu optického zařízení, které pracuje s laserovými paprsky. Studenti budou mít za úkol upravit světelný svazek pomocí roztoků, které připravíme,“ popisuje Martin Přeček, seniorní výzkumník ELI Beamlines.
Líheň nových talentů
Laserové centrum pořádá svou Talentovou akademii jako soutěž. Zájemci o účast nejprve museli vyřešit několik úloh a dvanáct nejlepších pak do Talentové akademie dostalo pozvánku. „Z historie máme zkušenost, že se mezi studenty objeví účastníci, u nichž okamžitě víme, že jsou schopni nezávislé práce a často předbíhají i naše vlastní myšlenky. Výjimečně motivované lidi si pak hýčkáme a zveme je na letní stáže.“
Další ročník proběhne zřejmě příští rok. Na podzim by vědci z Laserového centra v Dolních Břežanech měli mít jasno, kdy přesně a za jakých podmínek.
Související
-
Laser v Dolních Břežanech je světový unikát. Střílí s výkonem 500 000 000 000 000 wattů
Když vystřelí na plný výkon, vznikne nejteplejší bod ve vesmíru. Takovou sílu má laser L3-HAPLS v laserovém centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech.
-
Superlaser L4 v Dolních Břežanech by mohl poprvé naplno vystřelit napřesrok
Vědci z laserového centra ELI Beamlines konstruují zařízení, díky němuž budou moct v experimentech využívat podobnou energii, jakou disponuje Slunce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.