Miroslav Toman: Za svým tvrzením si stojím, snažím se chránit spotřebitele

Ministr zemědělství Miroslav Toman nařkl restauraci U Moťáka z toho, že prodává závadné polské hovězí maso a vydává ho za jiné. Úřady ale žádné závadné kousky na českém trhu nenašly. „Tady je potřeba říci, že v této restauraci bylo nalezeno 31 kg masa neznámého původu,“ hájí své tvrzení v rozhovoru s moderátorkou Marií Bastlovou.

Miroslav Toman zdůrazňuje, že jeho cílem je ochrana spotřebitele a takto závažné pochybení je povinen ihned oznámit veřejnosti. „Státní veterinární správa našla další restaurace, nicméně tam nebyla žádná vina dalších restauratérů, ale bylo tam nějaké jiné pochybení,“ říká.

Bohumír Dufek: Kontrolu potravin by měla zpřísnit celá EU

Bohumír Dufek

Některé luxusní pražské restaurace, které odebíraly problematické maso z polských jatek, je následně vydávaly za maso argentinské. Řekl to ve Sněmovně ministr zemědělství Miroslav Toman. Jak by se měly zachovat české úřady? Nejenom na takové otázky odpovídal předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek.

Restaurace ale tvrdí, že se bude právně bránit a zvažuje různé kroky včetně žaloby. „Stojím si za tím, co jsem řekl, protože to byla informace od inspekčních orgánů, ty přenáším dál,“ upozorňuje s tím, že problém je někde jinde než v restauracích.

„Problém je v Polsku s polským masem… my tady řešíme restaurace, ty jsou důsledkem. To znamená – díky kontrolám, které probíhají, tak se objevilo, že některé restaurace nedodržují předpisy, že mohou klamat spotřebitele, což prokázala jak Státní veterinární správa, tak Státní zemědělská potravinářská inspekce,“ dodává.

Potraviny z Polska nedoporučuje 

Miroslav Toman také potvrzuje, že v kauze polského masa je mimo jiné ve hře zastavení dovozu, pokud by se objevilo cokoliv, co se dováží do České republiky a překračuje limity.

„Jsme v pravidelném kontaktu s polskou stranou… snaží se nás přesvědčit, že informace, které nám dávají, jsou pravdivé a opatření, která přijímají, jsou dostatečná,“ uzavírá s tím, že on sám si polské potraviny nekupuje a českým spotřebitelům by je ani nedoporučil.

Kolik dotací a z jakých všech zdrojů čerpají firmy společnosti Agrotrade? A nenachází se Miroslav Toman ve střetu zájmů?

autoři: Marie Bastlová , prh
Spustit audio