Míříte na Falklandy? Tak pozor na miny

Nádherná příroda, nulové znečištění a… minová pole. Tenhle podivný „koktejl“ nabízejí návštěvníkům Falklandské ostrovy v jižním Atlantiku. 117 minových polí zůstává podivným a nebezpečným mementem konfliktu z roku 1982.

Na Falklandských ostrovech narážíte na stopy válečného konfliktu z roku 1982 prakticky všude. Spíš než to, co je na povrchu, nás však dneska bude zajímat, co se skrývá pod ním. Argentinská armáda nakladla na ostrovech na 25 tisíc pěchotních i protitankových min. Většina z nich (asi 19 tisíc) stále čeká na odstranění.

„Odstraňování min se často přirovnává ke golfu. I ten můžete hrát s jednou holí, ale není to moc efektivní. Každé minové pole vyžaduje pečlivou volbu techniky a metody, které povedou k co nejlepšímu výsledku,“ říká mi v současnosti hlavní dohlížitel na odminovávání ostrovů Guy Marot.

„Třeba slovenský odminovávací stroj Božena je výborný, ale naše firma Bactec pro práci na Falklandech používá jinou, podobnou techniku,“ vysvětluje Guy Marot. Jsme v terénu sotva půl hodiny, ale jeho overal i moje bunda jsou už obtěžkané nánosy bláta.

Miny hledal snad všude, ale to, co na Falklandech, nikde nezažil

Krajina na Falklandech je noční můrou každého pyrotechnika. „Opravdu není snadné tady pracovat. ‚Prokousat‘ se zdejší trávou a drny je těžší než jakýkoli jiný zaminovaný terén na světě,“ stýská si Guy Marot.

Z obtížného terénu je rozčarovaný i Guy Marot, který má s hledáním min přebohaté zkušenosti

Čtěte také

„K tomu připočtěte mokro, chlad a silný vítr. Teď třeba pracujeme po kolena ve vodě a hledáme miny, které jsou kvůli rostoucí vegetaci o 30 centimetrů níž, než byly původně,“ dodává Guy Marot, který hledal miny snad ve všech konfliktních zemích světa, ale tohle prý ještě nezažil.

Počet civilních obětí? Nula. Překvapivá, ale báječná statistika

Turisté bývají poněkud zaskočení, když ve své informační složce najdou po příjezdu mapku minových polí. Taky dopravní značka „Zpomalte, minové pole“ člověku na klidu moc nepřidá. Ta se na rozbitých ostrovních silnicích vyskytuje tehdy, jakmile se minové pole rozpíná po obou stranách komunikace.

„Pyrotechnici často pořádají přednášky ve školách. Ukazují dětem, jak mina vypadá, varují, aby se nikdo podezřelých předmětů nedotýkal, a samozřejmě popisují, jak se mají lidé případně zachovat,“ vypráví Keith Heathman, který je zodpovědný za drátěné oplocení minových polí.

„Ano, několik krav v minovém poli vyletělo do vzduchu, poslední asi před pěti lety. Ovce taky můžou miny aktivovat. Je těžko uvěřitelné, že si minová pole nevyžádala jedinou civilní oběť,“ uvádí zajímavou statistiku Keith.

Jiří Hošek se svým „úlovkem“

Místo památníků připomínají konflikt cedule s lebkou a zkříženými hnáty

V pracovním kontejneru u minového pole číslo 64 se to hemží všemožnými mapami. Některé jsou namalované fixou na tabulích, jiné mají pyrotechnici v umělohmotných fóliích.

„V roce 1982 Argentinci předali všechny písemné doklady ohledně minových polí. Dokonce tu dobrovolně nějakou dobu zůstala část jejich válečných zajatců, aby s odstraňováním min pomohla. Hodně argentinských i britských vojáků tehdy při hledání min utrpělo zranění. Když se situace stala neúnosnou, samotná Margaret Thatcherová další práce zastavila,“ vysvětluje Guy Marot.

Čtěte také

Falklanďané sami se minové nebezpečí naučili nevnímat. „Beztak by ty pozemky nebyly k užitku,“ říkají. Samozřejmě si ale přejí, aby jim ozbrojený konflikt před 31 lety připomínaly spíš památníky a pomníky a ne jasně červené cedule s lebkou a zkříženými hnáty.


Zvětšit mapu: Falklanďanům zbylo jako památka po konfliktu mezi Británií a Agrentinou 25 tisíc min

autor: Jiří Hošek
Spustit audio