Ministr Tomáš Petříček: Bude potřeba se více bavit o tom, kam směřují zahraniční cesty našich představitelů

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček

Do české zahraniční politiky se má vrátit důraz na lidská práva. Jak se to projeví v našich vztazích s Čínou a Ruskem? Nevyrůstá v Poslanecké sněmovně konkurence Černínského paláce? Hostem Marie Bastlové ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl nově jmenovaný ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD.

Radek Vondráček, předseda Poslanecké sněmovny za hnutí ANO, se sešel se šéfy obou komor ruského parlamentu. Oba jsou přitom na sankčním seznamu Evropské unie a Spojených států amerických.

Stojíme za sankcemi, ale mělo by se o nich diskutovat, říká Vondráček (ANO) po návratu z Ruska

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z ANO

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO se vrátil ze zahraniční cesty do Ruska, kde se sešel i s šéfy obou komor parlamentu, kteří jsou kvůli anexi Krymu na sankčním seznamu Evropské unie i Spojených států.

Ministerstvo zahraničních věcí připravilo prohlášení, které tuto cestu kritizuje. Tomáš Petříček ho však jako nový ministr zastavil. Jaký je tedy jeho názor na toto setkání? „Cesta pana Vondráčka, která byla součástí cesty dvou výborů poslanecké sněmovny, byla schválena organizačním výborem,“ vysvětluje s tím, že do takových výjezdů jeho ministerstvo ani přímo nezasahuje. Přesto by se s Radkem Vondráčkem chtěl kvůli celé situaci setkat. „Chtěl bych hovořit o tom, o čem v Moskvě diskutoval a jaké jsou jeho závěry ze setkání. Myslím si, že do budoucna bude potřeba se více bavit o tom, kam směřují zahraniční cesty našich představitelů.“

Je otázka, jestli zavést nějaké dodatečné sankce, protože například přibývá kybernetických útoků.
ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček

On sám by se ale s těmito lidmi nesetkával. Souhlasí také se sankcemi, které na Rusko uvalila Evropská unie. „Sankce platí. Nevidím nyní důvod pro jejich rušení,“ říká Petříček. „Je otázka, jestli zavést nějaké dodatečné sankce, protože například přibývá kybernetických útoků. Poslední zpráva ze Spojeného království a Nizozemí ukazuje, že například tajné služby Ruska byly angažovány ve snaze napadnout mezinárodní organizace a některé zahraniční instituce našich partnerů.“

Na co se bude teď po svém jmenování soustředit? Jaký je jeho názor na maďarského premiéra Viktora Orbána? Bude se na své plánované cestě do Číny bavit také o otázce lidských práv? A jak bude řešit spor o jmenování nových velvyslanců? Poslechněte si celý rozhovor.