Ministerstvo zahraničí postupuje zbrkle. Mělo by zvážit rizika spolupráce s Čínou, varuje sinoložka Olga Lomová
Česká republika se chystá u příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga uzavřít s Čínou strategické partnerství. Podle prezidenta a premiéra půjde o událost desetiletí. Je otázka, co bude následovat, dodává však sinoložka Olga Lomová.
„Jsem opatrná. Návštěva čínského prezidenta znamená potvrzení pootočení české zahraničí politiky,“ zamýšlí se. Podle ní se zahraniční politika České republiky začíná orientovat čistě pragmaticky. „Otázka lidských práv je hodně důležitá, nejen z etického a možná naivního hlediska. Myslím, že Evropská unie ne náhodou učinila součástí partnerství s Čínou diskuzi o lidských právech,“ připomíná.
Podle jejích slov některé země Evropské unie nasadily úzký a velmi pragmatický směr, který vede k rozkladu společenství, které by nám mělo zaručit mír do budoucna. „Není proto náhodou, že Velká Británie balancuje na hranici výstupu z Evropské unie,“ zdůrazňuje Olga Lomová s tím, že Evropská unie je víc než jen ekonomika. „Evropská unie je projekt, který má zajistit Evropě dobrý život,“ upozorňuje.
Vzdělaní Číňané podle této sinoložky nechápou směřování České republiky. Zatímco dřív nás obdivovali kvůli důrazu na lidská práva, dnes nad námi vrtí hlavou. Dohodu o strategickém partnerství ale Olga Lomová zatím nechce komentovat, text nemá k dispozici.
„Zatím si nemyslím, že naše politika by byla formulovaná odborníky, tedy těmi, kteří by měli upozornit na zisky a ztráty,“ tvrdí Olga Lomová. Pana Tvrdíka považuje za zvláštního vyjednavače. „V čínských médiích se o němpsalo jako o zvláštním poradci české vlády pro Čínu. Mám pocit, že pokud je tím, kdo formuluje tyto věci, tak to dělá ve spolupráci s čínskou stranou,“ dodává.
Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.