Ministerstvo zahraničí během kybernetického útoku úplně selhalo, soudí bezpečnostní expert
Za červnovým útokem na počítačové systémy ministerstva zahraničí stojí podle Národního kybernetického úřadu cizí státní moc. Co to znamená? A jak by se teď české úřady měly bránit? Marie Bastlová se ptá odborníka na kybernetickou bezpečnost Tomáše Flidra ze společnosti Deloitte.
Na počítačové systémy ministerstva zahraničí v červnu zaútočil jiný stát. „Nepřekvapilo mě to. Ministerstva zahraničí jsou častým cílem kybernetických útoků. U našeho ministerstva zahraničí se to stává opakovaně,“ říká v rozhovoru s Marií Bastlovou Tomáš Flidr.
Čtěte také
Kdo za útokem stojí, dosud není jasné. Deník N přišel s informací, že strůjcem útoku může být skupina APT28, pravděpodobně spadající pod ruskou tajnou službu GRU. „Důkazy zatím nebyly zveřejněny, ale takovýto aktér je velmi pravděpodobný. Sedí na to profil cíle ministerstva zahraničí.“
Skupina APT28, hackerská a špionážní skupina známá také pod názvem Fancy Bear, se obvykle specializuje na cíle z oblasti diplomacie v zemích, kde má své zájmy Rusko. „Působí třeba na Ukrajině, kde provedla řadu poměrně zásadních útoků,“ upozorňuje Tomáš Flidr.
Bagatelizace útoku
Není to poprvé, co se české ministerstvo zahraničí stalo cílem kybernetického útoku. To, že se nedokázalo ubránit, je podle Tomáše Flidra zásadní chyba. Přestože prý v poslední době došlo k určitému pokroku. „Tentokrát bylo ministerstvo schopno útok detekovat, zatímco v minulosti k tomu došlo po mnohem delší době,“ upozorňuje bezpečnostní expert.
„Ministerstvo úplně selhalo, pokud jde o bránění dalším útokům. Od posledního útoku nebylo schopné přijmout adekvátní bezpečnostní opatření. Je tendence ze strany ministerstva útoky bagatelizovat.“
Jaké informace hackeři během útoku získali? I to se dozvíte v záznamu celého rozhovoru, který si můžete kdykoliv poslechnout.
Související
-
Hackeři podnikli phishingový útok na evropské experty na ruskou problematiku. Mezi cíli byli i Češi
Podle novináře britského deníku The Guardian Lukea Hardinga „všechny důkazy ukazují na GRU“. Že k napadení došlo, potvrdil i poskytovatel šifrovaných e-mailových klientů ProtonMail.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.