Miloš Vystrčil: Je málo pravděpodobné, že ústavní žaloba bude podána úspěšně

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy schůze Senátu, Miloš Vystrčil

Senátoři z Klubu Senátor 21 oznámili, že sepisují ústavní žalobu na prezidenta. Jak se na jejich záměr dívá předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil?

 „Může být logické, že se někdo pokusí shromáždit veškeré možné kroky, které pan prezident činí, a nejsou úplně v souladu s ústavou. A teprve poté, co proběhne jejich analýza a případně i precizní argumentace, tak si myslím, že bychom se měli rozhodovat, zda to je, nebo není na ústavní žalobu,“ upozorňuje.

Václav Láska o ústavní žalobě na prezidenta: Zásahy do justice jsou fatální, konat musíme

Václav Láska

Naše aktivita není primární útok na Miloše Zemana, jde o snahu stanovit pravidla pro výkon funkce prezidenta. Takový je podle předsedy senátního klubu Senátor 21 Václava Lásky důvod, proč část senátorů chystá ústavní žalobu na prezidenta republiky.

Něco jiného podle něj je, když se věc nelíbí, a něco jiného je, zda to je, nebo není na ústavní žalobu, která má pravidla daná článkem 65 Ústavy.

„Mám pocit, že to, že ústavní žaloba bude podána úspěšně, je velmi málo pravděpodobné, bylo by k tomu potřeba 120 hlasů poslanců,“ uzavírá.

Kdo bude nový ústavní soudce? 

Prezident Miloš Zeman přišel se jmenováním nového ústavního soudce, do Senátu posílá ke schválení jméno Aleše Gerlocha. Podle Vystrčila jde o dobrého kandidáta z hlediska erudice, na druhé straně má zájem o politiku.

„Bude záležet na tom, jak se bude prezentovat při představení v našem senátorském klubu,“ říká Vystrčil.

Moderátorka Marie Bastlová zároveň připomíná, že Aleš Gerloch se v posledních měsících v různých právních otázkách několikrát spíše postavil na stranu Miloše Zemana. „Udělám všechno pro to, abych se vyvaroval předpojatosti,“ ubezpečuje Vystrčil.