Milan Kňažko potvrdil kandidaturu na slovenského prezidenta

29. listopad 2013

Bývalý slovenský politik a herec Milan Kňažko oficiálně oznámil kandidaturu na prezidenta. Do politiky se vrací po 11 letech. Do přímých prezidentských voleb, které Slováky čekají koncem dubna, vstoupí jako nezávislý kandidát.

Milan Kňažko připomněl, že z politické scény odcházel, když měl pocit, že doba velkých rozhodnutí pro Slovensko skončila. Vadí mu ale politická hegemonie jedné strany, ať už je to dnes Směr premiéra Fica nebo jiná strana, vidí v tom ohrožení demokracie jako takové.

„Čím větší moc, tím větší nebezpečí. Čím méně různorodých názorů, tím méně dobrých řešení. Protože ty vznikají jen v polemice a na tom vlastně stojí a vyvíjí se západní demokracie, od které jako bychom se trochu vzdalovali,“ řekl.

To, že strana Směr získala ve volbách většinu hlasů, Kňažko nezpochybňuje a v žádném případě nevylučuje spolupráci s premiérem Ficem. Ba naopak. Potřebu dialogu a diskuze dnes zdůraznil několikrát.

Jak řekl, chtěl by být hlasem ‘mlčící většiny‘, tedy Slováků, kteří se o politiku přestali zajímat. Respektive ztratili důvěru v to, že je v ní možné něco změnit. A jeho cílem pak je, aby tahle mlčící většina úplně zanikla. Dosáhnout toho prý chce opravou slovenských institucí a demokratických mechanismů.

Čtěte také

„Rád bych jako prezident vnesl trochu více aktivity do tohoto úřadu. Nejen pozorováním, ale důsledným dodržováním ústavy. Vznikla tady nějaká mlčící většina lidí, kteří ztratili naději a víru, že je možné něco změnit. Protože vidí, že zákon neplatí stejně pro každého a ani šance neplatí stejně pro každého. Chci být na straně těchto lidí, chci být silným hlasem této mlčící většiny,“ prohlásil Kňažko.


Herec a politik Milan Kňažko (68)
Po studiích, mimo jiné i na univerzitě ve Francii, hrál na scénách několika slovenských divadel, od roku 1985 v SND, kde působil až do odchodu do politiky v roce 1990. Známý je také z řady filmů, mimo jiné Dobří holubi se vracejí.
Kňažko byl jednou z tváří sametové revoluce, byl poradcem prezidenta Václava Havla, ministrem zahraničí SR, místopředsedou vlády, ministrem kultury i poslancem. 4 roky řídil komerční televizi JOJ.

V pořadí čtvrtá přímá volba slovenské hlavy státu bude příští rok na jaře a současný prezident Ivan Gašparović už o post znovu usilovat nemůže.

Mezi kandidáty jsou bývalý předseda křesťanských demokratů Pavol Hrušovský, poslanci Peter Osuský a Radoslav Procházka, bývalý podnikatel Andrej Kiska a expremiér Ján Čarnogurský.

Strana Směr ještě jméno svého kandidáta nezveřejnila, předpokládá se ale, že jím bude současný předseda vlády Robert Fico.

autoři: bre , nov
Spustit audio