Milada Emmerová: Lékařům bych platy zvýšit chtěla
Od mikrofonu přeje dobrý poslech Jan Pokorný. Hostem pořadu, O kom se mluví je ministryně zdravotnictví, Milada Emmerová z ČSSD. Dobrý den. Popište, paní ministryně, prosím, vaše nynější vztahy s prezidentem České lékařské komory a to jedním slovem. Jsou vřelé, chladné, pracovní?
Host (Milada Emmerová): Já bych řekla pracovní.
Moderátor (Jan Pokorný): Chladné nejsou?
Host (Milada Emmerová): Chladné nejsou, naopak pokud bych měla to charakterizovat nějakou teplotou, tak takové trošku horké, nikoliv vřelé.
Moderátor (Jan Pokorný): Běžný konzument informací si řekne. Ministryně nechce zvýšit platy lékařům a přidat nemocnicím peníze. Lékařům se to nelíbí a tak svolávají na pondělí krizové jednání. Řekněte svojí verzi. Proč nechcete lékařům zvýšit platy?
Host (Milada Emmerová): No tak, já bych to takhle neformulovala. Já bych jim je chtěla zvýšit, protože já tvrdím, že lékaři a vůbec zdravotníci jsou podhodnocená kategorie pracovníků už jak v minulém režimu, tak i v tomto. Když to porovnám s jinými podobnými vzděláními odpovědnostmi v povolání a tak dále, tak prostě lékaři jsou jasně podhodnoceni. A v tobě, kdy jsme vstoupili do Evropské unie, kdy je zajištěn volný pohyb osob, tak se obávám, že toho bude využito, neboť naši lékaři jsou velice hodnoceni po stránce odborné ve světě a dostanou 5 krát vyšší plat, než mají u nás.
Moderátor (Jan Pokorný): Tomu rozumím. O co tedy Davidu Rathovi jde v jeho kritice? Z vašeho úhlu pohledu. Jeho verzi známe.
Host (Milada Emmerová): Tak z mého úhlu pohledu jde o to, že on by chtěl navýšit takzvanou indexací sazebník výkonů, což by představovalo podle propočtů různých odborníků, ale zejména ze strany pojišťovny až 26 miliard více peněz ročně a já při tom chci jít na vládu, kde budu žádat o 4 miliardy jako odkup pohledávek konsolidační agenturou.
Moderátor (Jan Pokorný): Jestli se můžu zastavit u té indexace. Je pravda, že jste to Davidu Rathovi slíbila, že tento krok učiníte k 1. červenci?
Host (Milada Emmerová): Já jsem to Davidu Rathovi slíbila a to koncem prosince loňského roku. A to jsem ještě nevěděla o dalším vývoji ve financování zdravotní péče a zejména v dluzích pojišťoven. Ale jestliže se objevila takováhle situace, že já musím tedy žádat znovu o jistou injekci ze strany státu, tak potom asi bych byla považována za zpozdilou, že chci současně teď hned přidat lékařům, ačkoliv ten problém je chronický, táhne se léta a zatím se nepodařilo předchůdcům ani mě zavést taková účinná opatření, aby se hospodaření pojišťoven zřetelně zlepšilo a aby byl výhled na to, že já budu moct teď pomocí indexace toto zařídit.
Moderátor (Jan Pokorný): Ono tedy není pravda, že pojišťovny letos vyberou o 6 procent víc?
Host (Milada Emmerová): No, pravda to je. Ovšem na druhé straně pokračuje extenzita péče. Já vím, a není to oficiální údaj, poněvadž ten ani být sdělen nemůže, ale vím, že pojišťovny dále uzavírají nové a nové smlouvy. Což je samozřejmě kritiky hodné, neboť jestliže nemám peníze, tak nenakupuju další zboží. Když dejme tomu ta stávající potřeba je dostatečně pokryta, takže pojišťovny mají řadu chyb, ovšem musíme si přiznat, že chyby jsou i na straně lékařů, nemocnic, pacientů, no a možná i tohoto ministerstva, protože jsem tu dvanáctá v pořadí v porevolučním období a když si rozpočítáme, jak dlouho tady asi jednotlivý ministr vydrží, tak se mu nepodaří zakotvit vůbec nic a ponechává tady rozdělanou práci, na kterou ten druhý ani navázat nemůže.
Moderátor (Jan Pokorný): Paní ministryně, víte, čím to je? Vysvětlujete si to nějak? Je to jenom tím, čemu se říká, že není politická vůle udělat se zdravotnictvím nějaké patřičné kroky?
Host (Milada Emmerová): No jednak není politická vůle. To je pravda. Já jsem zrovna se s tím včera zabývala v jednom článku. Bohužel, zdravotnictví je v naší republice politikem a co mě nejvíc mrzí. Zdravotnictví je označováno jako jeden z výhodných byznysů vedle obchodu s drogami, se zbraněmi a s lidmi. To jsem slyšela nedávno na jednom oficiálním semináři.
Moderátor (Jan Pokorný): Jak tomu mám rozumět?
Host (Milada Emmerová): Jeden přívrženec expertů Světové banky to tam pravil jako holou skutečnost. Hrůza mě pojala, v jakém vlastně pytli se ocitlo zdravotnictví, se zbraněmi, drogami a obchodem s lidmi.
Moderátor (Jan Pokorný): Takže zdravotnictví je v pytli, jak jste sama řekla.
Host (Milada Emmerová): No tak, dalo by se to taky tak říct, ale byla bych radši, kdyby tam bylo samotný a bez těch ostatních komodit, poněvadž to bych řekla, že celý systém dehonestuje, degraduje a skoro bych měla strach toto občanům tlumočit, že takhle někteří na zdravotnictví nahlížejí.
Moderátor (Jan Pokorný): Vraťme se k aktuální situaci. Dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny se blíží, tuším, k 10 miliardám korun.
Host (Milada Emmerová): Kumulovaný.
Moderátor (Jan Pokorný): Kumulovaný. Podle Davida Ratha chcete řešit neefektivní hospodaření VZP na úkor bezmocných pacientů. Asi si to tak může někdo vykládat.
Host (Milada Emmerová): No samozřejmě, že potažmo se toto tak vykládat může. Jenomže pacienti, zaplať pan Bůh, jsou ty poslední, kteří podle mého soudu a podle mých znalostí tímto nedokonalým a zmatkovým systémem trpí. Takovými rukojmími jsou skutečně pořád zdravotníci, protože tím, že se nešetří v různých provozech, ať už ambulantních nebo nemocničních, že stoupají nároky na zdravotní prostředky na léky, tak samozřejmě z těch peněz toho měšce zbývá pro zdravotníky potom málo, aby se rozdělila tato suma na odměny. Nebo-li kdyby všichni dali jaksi rozum dohromady a uvědomili si, co všechno finance, které vlastně vydává pojišťovna musí pokrýt, no tak by si pak snadno spočítali, že bude asi lepší, když se bude šetřit, když se nebudou zdravotnické prostředky u nás kupovat 4 krát dražší než třeba v Německu, jak vím, a tak dále. V tom má David Rath naprostou pravdu, ale zase v tom je skrytý určitý individuální zájem. A to by se občané divili, kdybych všechno tohle to jim říkala. Já to s lehkým srdcem neříkám a navíc proto nemám přímé důkazy. Ale ten kdo vyhoví určité firmě, tak sklidí jisté výhody.
Moderátor (Jan Pokorný): Vy chcete jak už jste sama naznačila požádat vládu o téměř čtyři miliardy korun, tři miliardy osm set miliónů, jestli mám správné údaje na, řekněme oddlužení Všeobecné zdravotní pojišťovny. Pojišťovnu stát oddlužuje opakovaně. Jak dlouho ještě?
Host (Milada Emmerová): No to právě bych chtěl říct, že pokud budou přijata takzvaná krátkodobá stabilizační opatření, kterých je celkem 19, které chci předložit na vládu a které chci ještě před tím konzultovat s panem premiérem příští týden. Pokud by tato opatření byla přijata, pak bychom vykročili, doufám že, k té metě, aby financování bylo stabilizované, vyrovnané, aby výdaje v žádném případě nepřevyšovaly příjmy a nedocházelo tedy k dalším zadlužením. Ovšem na druhé straně si musíme uvědomit, že stát je garantem zdravotní péče v tomto tedy v České republice a samozřejmě je i jeho starostí, kolik tedy je na financování této péče prostředků. No a jestliže tedy se jich nedostává, nastává jakási ekonomická krize, tak je bohužel i úkolem státu se s tímto potýkat. A to mě hrozně mrzí, protože stát má podle pojišťoven a podle i jiných aktérů celkem omezená práva, ale tato povinnost je vždycky na něm.
Moderátor (Jan Pokorný): Poslední otázka. Stínový minstr zdravotnictví za opoziční ODS, Tomáš Julínek soudí, dle jeho dopisu v dnešních Lidových novinách, že jste odvrátila jistou krizi ve zdravotnictví. Zároveň si ale posteskl, že jste tak neučinila u lékové a úhradové vyhlášky pro tento rok, která způsobí zvýšení zadlužení až o osm miliard, podle Tomáše Julínka. Pak byste prý nemusela vládu žádat o ony čtyři miliardy ze státního rozpočtu. Jaký je váš komentář?
Host (Milada Emmerová): No pan senátor zapomíná, že tato vyhláška se teprve koncipuje, respektive ty jednotlivé položky se pořád ještě připomínkují, dohadují. A já dokud tuto vyhlášku nepodepíšu, tak neplatí. Nebo-li předjímat tedy tento dluh, myslím, že je předčasné a já rozhodně pokud by takto vyzněla vyhláška a to je předmětem průběžné kontroly, tak prostě něco takového podepsat nemohu. Protože náklady na léky jsou u nás maximalistické. Celá třetina prostředků na zdravotnictví je věnováno na léky a já při tom vím, že mnoho léků je předepisováno naprosto zbytečně a ještě ke všemu ve škodlivém množství. Jestliže starší člověk má ordinováno například patnáctero léků denně, tak to není léčba ale to je bych řekla až škodlivá záležitost. A takový lékař by měl být volán k odpovědnosti. A já bych právě chtěla zavést tuto pověstnou zdravotní knížku, o které jsme se kdysi bavili spolu v televizi a možná že teď, když jsem se dostala do této budovy se to konečně povede. Starší lidé to chtějí. U mladších je spuštěn systém Izip, to znamená, elektronická komunikace. A samozřejmě kdo bude chtít může mít obojí. Není to náhrada dokumentace, ale je to jasnej výčet léků, který ten pacient má aktuálně užívat a měla by tam být snaha, aby těch léků bylo tak kolem pěti druhů. Jinak se začínají násobit nežádoucí účinky interakce a tomu člověku je způsobeno více škody než užitku.
Moderátor (Jan Pokorný): Hostem rozhovoru, O kom se mluví, byla ministryně zdravotnictví, Milada Emmerová. Děkuju za odpovědi, na shledanou.
Host (Milada Emmerová): Na shledanou.
Moderátor (Jan Pokorný): Je tady druhá část pořadu, O kom se mluví. Hostem byla Milada Emmerová, ministryně zdravotnictví z ČSSD. Telefonní čísla 221 552 155 a 221 552 255. Nuže volejte vaše dojmy, pocity či připomínky vyvolané předchozím rozhovorem. Dobrý den, máte slovo.
Názor posluchače: Tady je Ing. Kmoníček, Pardubice. Je mě 83, jsem 30 let nemocen a zaslechl jsem řeč paní doktorky Emmerové. Já jí srdečně blahopřeju, 100 procentně s tím souhlasím a spravila můj názor na sociální demokracii. Děkuju.
Moderátor (Jan Pokorný): Hezký den. Další telefonát, vítejte.
Názor posluchače: Dobrý den, Bolehradský, Liberec. Já rovněž držím palce paní docentce. Je to zatím. . .dáma, ta ministr, kterej má nejrozvážnější argumenty a stanoviska. Jinak s tou knížkou, to se mi zdá velice rozumný, možná že se budeme někteří z nás červenat a nakonec s těma lékaři, to je pravda. Zasloužili by si povýšení platu, ovšem když na to není a tady si vzpomínám na ty nesmyslný kroky po roce 90, když vznikaly podobně jako kampeličky a podobně a byly to zastírací jenom názvy, který máte a právě tak to bylo, že se otvíraly pojišťovny, já nevím hodonínský, vojenský a podobně. Mnozí měli dojem, že to bude lepší než byla normální VZP a to stály miliardy, to byly budovy, auta, platy, výbavy. Zajímalo by mě, kolik to dělalo a kolik by to teď těm doktorům hodilo, kdyby se ty prachy ušetřily. Na shledanou.
Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za příspěvek do pořadu, O kom se mluví. Haló, vítejte.
Názor posluchače: Dobrý den, u telefonu Pechal, Praha 9. Paní Emmerová mluvila o tom, že lékaři dostávají, by dostali v zahraničí 5 krát víc peněz, ale to přece dostává skoro každý, kdo by tam šel pracovat. Já nevím, ten průměrnej plat je v leckterých zemích vyšší 5 krát. Já to samozřejmě lékařům přeju, aby měli víc peněz, ale oni si to povolání zvolili, je to povolání ne. Tak já nevím, jo. Samozřejmě ty platy i když takový platy jaký mají lékaři, když jim to samozřejmě leckdo nezávidí i závidí, tak samozřejmě tak jde o to, že leckterý občan v týhletý republice takovýhle peníze stejně nemá. To je tak všechno.
Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za vaše slova, hezký den. Haló, vítejte, tady je pořad, O kom se mluví a v tuto chvíli i vy.
Názor posluchače: Dobrý den, tady Herda, Praha.Já bysem se chtěl zeptat paní ministryně, i když vím, že už neodpovídá, jestli si zjistili jak dlouho procují třeba obvodní lékaři. Šest až sedm hodin denně, některý z bídou tři dni v týdnu, ať jsou to zubaři nebo obvodní lékaři. Dále bysem se chtěl zeptat. Proč neudělají inventuru zaměstnanosti na Všeobecný zdravotní pojišťovně? Kolik je tam ředitelů a různejch těhle náměstků, managementu a tak dále, za jaký platy a podobně. Dále lékaři říkají, že mají pětinásobek nižší platy než na západě. Který tady profese mají stejný platy jako na západě? Jsou to všichni. Lidi, který dělaj na stavbách a podobně, tak maj takový platy, že nezaplatěj pomalu ani nájmy a lékaře v nemocnicích z osobní zkušenosti vím, když jsem měl tatínka v nemocnici na interně na Bulovce, že lékaře po třetí hodině už jste nesehnal. Tak ať si šáhnou do svého svědomí. Tady máme jenom furt pár skupin, který křičeji, že mají malé platy a co ty ostatní? Ty budou bydlet pod stanama nebo kde? Na shledanou.
Moderátor (Jan Pokorný): Také děkujeme za názor, vyjádřený v pořadu O kom se mluví, kde byla hostem ministryně zdravotnictví, Milada Emmerová z ČSSD. Haló, další posluchačka nebo posluchač mají prostor. Vítejte.
Názor posluchače: Dobrý den, Martin Hamek, Kozolupy. Já navazuji na rozhovor s ministryní zdravotnictví a chtěl bych jenom třeba připomenout jednu záležitost. Jsem starostou malé obce na Znojemsku a už od února s okolními starosty řešíme to, že nefunguje praktický lékař pro těchto osm set lidí v deseti obcích a není v tomto státě síla, která by donutila, ať už zdravotní pojišťovnu VZP, lékařskou komoru, krajský úřad, kohokoliv, aby ten lékař prostě fungoval. Lékařka nefunguje, nic nedělá, zdravotní dokumentaci nepředala jinému lékaři. Takže pacienti se nemůžou přehlásit, jejich pracovní neschopnosti nikdo nemá kdo ukončit, nikdo jim nevydá potvrzení do nástupu zaměstnání a tak dále.
Moderátor (Jan Pokorný): Poslyšte, pane starosto, promiňte otázku. Jak to řešíte?
Názor posluchače: Vyvolali jsme s kolegy starosty už několik jednání s VZP s krajským úřadem s lékařskou komorou a v podstatě jsme se dozvěděli jenom to, že nikdo podle našich zákonů z těch 3 zúčastněných stran nemůže nic dělat a teďko na nás zůstalo vlastně tohle viset a občané za náma chodí a ptají se co mají dělat. My samozřejmě jim říkáme, že prostě nemůžeme dělat vůbec nic. Takže to je situace, která už trvá v podstatě od února a není síla v tomto státě, která by to řešila. Zdravotní pojišťovna VZP má smlouvu s lékařkou, vypovědět jí nemůže, protože ta smlouva je postavená tak, že když lékařka nic nedělá, žádnou činnost nevykonává, nevybírá dopisy, nic nedělá, tak není prostě síla, která by tu smlouvu vypověděla a případně tam dosadili nového lékaře. Takže to je asi k tomu.
Moderátor (Jan Pokorný): Děkuju, mějte se hezky, na slyšenou. Dobrý den, tady je pořad, O kom se mluví a váš názor. Haló.
Názor posluchače: Dobrý den, tady je Vágnerová. Prosím pěkně, já bych chtěla říct jenom takový názor na to. Myslím si, že pokud. Blahopřeju paní ministryni, udělala první krok, věřím, že to je první krok směrem ke zlepšení. Teď jenom takový postřehy. Teď ta zdravotní karta, pokuď ta zdravotní karta by časem mohla být i osobním kontem, finančním, naspořeným nebo jinak sdružením toho pacienta, bylo by to fantastické. A teďka ten ještě třetí názorek. Bude se oddlužovat VZP, v pořádku, ale paní doktorka z druhé strany říká, že vlastně někteří doktoři předepisují 15 léků a podobně. V pořádku, ale jak si dělá teda VZP, která platí ty doktory, jak si dělá kontrolu? Proč tady není kontrola? Co když to jako ten doktor je naprosto v pořádku a nepředepisuje 15 léků, ale ten zbytek třeba těch 10 léků je na něco úplně jiného nebo úplně někomu jinému na jiný účely. Tam přece musí být nějaká kontrola. To je všechno.
Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme, na slyšenou. Dobrý den.
Názor posluchače: Dobrý den, tady Rejnyšová, Klatovy. Já jsem chtěla říct, že zřejmě si stát více váži ČEZu než-li lékařů, protože v ČEZu mají prostě miliónový platy a lékaři čtyřitisícový, což si myslím, že je strašně špatný ohodnocení. Stejně tak se to jedná i ve školství a ještě bych chtěla říct takovou věc. Víte já si myslím, že strašně plýtvá v tom zdravotnictví. Protože já jsem si kupovala lék Cocstel a ten, když jsem si kupovala a nebyl hrazen pojišťovnou, tak stál 50 korun. Když jsem ho dostala uhrazen pojišťovnou celej, tak tam byla cena 160, takže takhle oni krásně tunelujou zdravotní pojišťovny. Děkuju, na shledanou.
Moderátor (Jan Pokorný): Hezký den. Prosím další telefonický názor.
Názor posluchače: Dobrý den, Staňková, jižní Morava. Prosím vás, já jsem chtěla říct takovou zvláštní věc paní ministryně. Ona říká, že jak z toho chtějí mít úsporu cizí a podobně. Nevím proč teda si nechali tam vydláždit dvůr na ministerstvu zdravotnictví kvůli tomu, že je šíleně děravý a do toho tam spolklo koliksi desítek miliónů korun. Potom i to jejich samotný hospodaření. Kromě tady toho taky svědčí i třeba to. Chtěla bych třeba říct, tu zdravotní knížku konkrétně, zase aby se z toho nestala taková honba na ty pacienty ale zároveň na ty lékaře. Protože co když ten člověk si tu knížku zapomene, zvláště ti staří. Oni to sice z jedné strany chválí, jo my to tam budeme mít zaznamenaný ty léky a podobně, ale jenomže staří paměť děravá, to je jasný, ale i u mladých je to taky. A když jí zapomenou, oni pojedou někam na vyšetření, třeba 50 kilometrů do nějakého města, oni jí zapomenou. Oni řeknou a co my vám teďka máme dát, když vy nemáte zdravotní knížku? Potom by byla v tom případě ta elektronická víc možná jako výhodou. Jenomže zase ten člověk u sebe asi tu disketu nosit nebude.
Moderátor (Jan Pokorný): Dobře, děkujeme za názor i za náměty k přemýšlení. Předposlední telefonický ohlas.
Názor posluchače: Dobrý den, tady Věra Vosecká, Praha 9. Já mám 4 k věci, doufám, že budu stručná. Jedna věc. Chci se zastat těch lékařů, protože si myslím, že skutečně mají malé platy, jak tam zaznělo, že mají 5 násobně menší než na západě. Ostatní posluchači to srovnávali, ale myslím si, že ta zodpovědnost těch lékařů je tak veliká, že oni by ty platy skutečně měli mít vyšší a ať si klidně srovnají skutečně, jak tady bylo řečeno, s těmi manažery, řediteli a podobně, kteří je mají mnohem vyšší než oni. To je jedna věc, druhá věc je, že lékaři, myslím, že by mělo být zavedeno hodnocení lékařů. Nám se kolikrát stalo, že je lékařka, která se nám stará o děti a my bysme jí klidně jako by i ty peníze dali, protože je hodná, umí si s nima poradit a naopak jsou lékaři, ke kterým se to dítě bojím vodit, protože nemají vztah k těm dětem a pro to dítě je to spíš trauma jít k lékaři na celý život. Další věc, kterou chci říci, že si myslím, že u nás je rozšířena taková věc, že lidé zbytečně chodí k lékaři. Že kolikrát by stačilo být na sebe třeba opatrnější, nebo si vzít čaj s citrónem. Teď to možná přeháním, ale chci naznačit, co to je, že si kolikrát jdeme pro ten paralen zbytečný, který bysme třeba ani nepotřebovali. A poslední věc, kterou chci říct už jen stručně je ta, že spadám do kategorie mladších lidí a myslím si a jsem ochotna si klidně i víc připlatit na tu lékařskou péči teď, když jsem mladá a ty peníze mám, s tím že až aby teda fungoval ten sociální systém, že až budu teda starší a ty peníze nebudu mít, budu mít malý důchod, nebudu těch peněz tolik mít, tak aby pak to zafungovalo tak, že mi třeba ten stát bude víc přispívat.
Moderátor (Jan Pokorný): Hezký den, děkujeme na slyšenou. A poslední telefonický názor, haló.
Názor posluchače: Dobrý den, tady je Vybíralová, Plzeň. Já bych chtěla říci, že mám velké výhrady k těm papírovým knížkám pacientů, protože považuji v současné době elektronických médií za ohromný krok zpět, něco jako žákovské knížky pro studenty. Mám k tomu výhrady z toho důvodu, že se jedná o velice důvěrné údaje, který každý občan tedy bude nosit s sebou a je to obrovsky zneužitelný v případě ztráty nebo odcizení kabelky nebo tak. Protože ten člověk bude rázem velice vydíratelný a ztratí svoje jaksi bych řekla svoji identitu, část svého soukromí.
Moderátor (Jan Pokorný): Jistou část svého soukromí. My vám rozumíme. My jsme na tohle téma dělali několik besed a pokud bude těch názorů přibývat, tak pochopitelně se tomu budeme v některém našem publicistickém pořadu věnovat. Děkujeme za příspěvek do dnešního pořadu, O kom se mluví, kde byla hostem ministryně zdravotnictví, Milada Emmerová z ČSSD. Jan Pokorný děkuje za pozornost, věnovanou pořadu, O kom se mluví a přeje dobrý poslech u dalších programů Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.