Mikuláš Bek: Nejsem exhibicionista. Pozvánku na Hrad jsem odmítl

7. březen 2018
Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity

Pozvánku na inauguraci prezidenta Miloše Zemana nedostaly některé významné osobnosti, které by měly ceremoniálu přihlížet. Kromě některých hejtmanů se jedná o rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Ten ve Dvaceti minutách Radiožurnálu potvrdil, že pozvánku nakonec dostal od předsedy sněmovny Radka Vondráčka z hnutí ANO, na Hrad ale stejně nepůjde.

„Za pozvání jsem poděkoval a zdvořile jsem odmítl,“ říká s tím, že Radek Vondráček zve na sněmovní a senátní část, nikoliv na společenskou.

„Nejsem žádný exhibicionista, abych provokoval skandál. Ve chvíli, kdy prezident republiky nechce, abych byl přítomen, tak nebudu vystavovat prezidenta nějakému diskomfortu,“ dodává.

Z vyjádření předsedy sněmovny Vondráčka podle něj jasně plyne, že neodeslání pozvánky na jeho adresu bylo záměrné a nešlo o přehlédnutí.

Pozvánky rozesílá a filtruje kancelář Hradu, a v situaci, kdy jsou vtahy mezi veřejností a prezidentem napjaté, by čekal, že si protokol Poslanecké sněmovny a Senátu lépe ohlídá, co se děje. „Tohle mohlo fungovat v dobách prezidenta Havla, kdy žádné konflikty nebyly,“ uzavírá.

Poškozují spory mezi vysokými školami a Hradem atmosféru v Česku? Poslechněte si celý rozhovor.