Migrace je logická, jednou už zachránila Evropu, říká sociolog a odborník na Blízký východ

14. prosinec 2017

Arabský svět dnes prochází tím, co zažívala Evropa od konce 18. do začátku 20. století. „Arabové zažívají stejnou populační explozi: na začátku se nejprve razantně sníží dětská úmrtnost, porodnost ale na nějakou dobu zůstane na předchozí úrovni. V tomto mezidobí začnou populace exponenciálně růst,” popisuje v rozhovoru s Lucií Výbornou Karel Černý, sociolog, autor knihy nazvané Velká blízkovýchodní nestabilita.

V důsledku stejné populační exploze, kterou před desetiletími zažila už Evropa, dnes arabské země procházejí bouřlivou změnou. Nejenže přibývá obyvatel, ale především, jak Karel Černý zdůrazňuje - přibývá mladých obyvatel. „Právě to generuje politickou nestabilitu,” upozorňuje sociolog.

Je to totiž populační růst, který podle něj v otázce nestability Blízkého východu sehrává mnohem větší roli než třeba tolik diskutovaný politický islám. „Mladé generace v arabských zemích se zkrátka bouří,” shrnuje Karel Černý.

„Migrace je nedostatečná”

Evropa se s populační explozí a destabilizací nakonec vypořádala. Jak? Mladé lidi zkrátka „vyexportovala” jinam, připomíná sociolog. „Natlakovaný papiňák, který se z Evropy stal, se během 19. století dařilo postupně upouštět díky migraci,” vysvětluje sociolog a připomíná hromadnou migraci Evropanů především do Severní Ameriky a později i do Austrálie.


Natlakovaný papiňák, který se z Evropy stal, se během 19. století dařilo postupně upouštět díky migraci.KAREL ČERNÝ

Dnešní migrace z Blízkého východu do Evropy je tak z tohoto pohledu naprosto logická. „I když si uvědomme, že polovina migrantů z Blízkého východu neodchází do Evropy, ale do bohatštích arabských zemí. Současná migrace je navíc naprosto nedostatečná. Aby migrace mohla region stabilizovat, musela by začít dřív a musela by být daleko početnější,” připomíná Karel Černý.

Autoritářství i slabost

Jak dodává, blízkovýchodní země dnes ztrácejí schopnost vládnout na vlastním území. Centralizované araské státy například nejsou schopny regulovat nárůst počtu zbraní mezi obyvatelstvem. „Třeba v Egyptě se vyzbrojují i střední vrstvy, aby mohly chránit své rodiny,” popisuje sociolog.

Důsledek? V arabských státech, které kombinují politické represe s oslabující se schopností vládnout, se nedá žít. „Tyto státy jsou totiž na jednu stranu velmi autoritářské, na druhou stranu nedokážou svým obyvatelům zajistit bezpečí,” shrnuje.

autoři: lvb , als