Michal Kubal: Co bylo na začátku války v Iráku? O tom můžeme spekulovat

18. březen 2013

Žijeme v době válek, které se nedají vyhrát. I to v rozhovoru s Lucií Výbornou tvrdí Michal Kubal, někdejší válečný zpravodaj. „Dnes už neexistuje Adolf Hitler ani totální kapitulace,“ podotýká muž, který jako novinář na vlastní kůži zažil válku v Iráku. Ta začala před 10 lety.

Z bezprostřední blízkosti tehdy sledoval drama koaliční vzdušné ofenzívy, proplétal se nástrahami propagandy Saddáma Husajna a nakonec se dočkal příjezdu amerických tanků a diktátorova pádu.

Když americká invaze do Iráku v roce 2003 začala, podporovaly ji čtyři pětiny Američanů. Dnes, na začátku druhého funkčního období Baracka Obamy, většina Američanů válku v Iráku odmítá jako velmi špatný nápad.

Postoj Michala Kubala je v tomto bodě důsledně novinářský. „Zachovával jsem nestrannost. Neměl bych mít totiž názor na to, zda měli Američané v Iráku co dělat, nebo ne – měl jsem pouze popisovat to, co tam dělali,“ vysvětluje.

„Z informací, které jsme tenkrát měli, se zdálo, že jiné řešení než invaze neexistuje. OSN nefungovalo, Američané tvrdili, že Saddám Husajn má kontakty na Al-Kajdu, disponuje chemickými a biologickými zbraněmi a pracuje na jaderných zbraních. Všechny tyto nepřímé důkazy vedly k jedinému řešení,“ vzpomíná Michal Kubal na samotný začátek války.

Michal Kubal během rozhovoru

Když se dnes za americkou invazí ohlíží, uvažuje: „Co bylo na samotném začátku války v Iráku? O tom můžeme spekulovat. Možná americká vláda zkrátka chtěla vidět ten obrázek, který nakonec předložila světu.“

Snažil se snad George Bush mladší dokonat dědictví, které načal už jeho otec? I to prý mohlo hrát svou roli, přemýšlel Michal Kubal v rozhovoru s Lucií Výbornou. Jeho celý záznam si kdykoliv poslechněte v našem audioarchívu.

Záznam celého rozhovoru s Michalem Kubalem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: als
Spustit audio