Medailové okamžiky. Nalaďte se na šampionát Euro 2024 českými úspěchy
Rozhodčí nakonec gól neuznali, Netolička střelu chytil. V roce 1980 porazili Čechoslováci domácí Italy
Už zbývají jen dva dny do začátku velkého fotbalového svátku, a sice mistrovství Evropy v Německu. Před startem šampionátu vás vracíme na turnaje, kde Češi, tedy dříve Čechoslováci, získali medaile. Po zlatém Euru v roce 1976 je to bronzové v roce 1980 trochu ve stínu. Přitom je taky na co vzpomínat. Třeba na souboj o třetí místo, ve kterém československý výběr porazil domácí Italy 9:8 na penalty.
„Opět je to Panenka, před ním Causio. Panenka se rozbíhá, dozadu přihrává Jurkemikovi, který bude střílet… bomba Jurkemik a gól!“. Českoslovenští fotbalisté předvedli v utkání o bronz na Mistrovství Evropy v roce 1980 nacvičený signál.
Krátce po změně stran Antonín Panenka od levého rohového praporku připravil míč pro Ladislava Jurkemika. Šikovný obránce se do míče opřel vší silou nártem a ranou do šibenice zpoza vápna zhruba z 25 metrů otevřel skóre. O něco podobného se Čechoslováci pokoušeli už předtím, v utkání s Řeckem. Tehdy jim to ale nevyšlo tak dokonale jako proti Italům.
Rozhodovaly penalty
Italům se po Jurkemikově legendární trefě podařilo vyrovnat a o bronzových medailích na evropském šampionátu v roce 1980 tak rozhodovaly penalty. Jurkemik ji stejně jako ve finále předchozího Eura v Bělehradě proměnil. Skórovalo i dalších osm Čechoslováků, včetně Antonína Panenky. Rozstřel se tak zastavil až v deváté sérii.
Čtěte také
„Collovati, brankář Netolička připraven… Collovati střílí a chytá! Netolička chytil!,“ jásal fotbalový komentátor. Byl to sporný moment. Jaroslav Netolička lapil balón skokem až napodruhé. Nebyl v tu chvíli míč už za brankovou čárou? Míč se podle Netoličky přes brankovou čáru nedostal, což ukazoval už tehdy gestem ruky.
Ti, co sledovali z dálky, si tak jistí nebyli. Třeba komentátor Československého rozhlasu Karel Malina z tribuny: „Co ukazuje rozhodčí? Že branka neplatí?”. Anebo Ladislav Vízek, který byl už při penaltovém rozstřelu na střídačce. „My jsme to z lavičky neviděli. Měli jsme hrůzu z toho, že když je to v Itálii, tak to rozhodčí uzná.”
„Co nám řekne rozhodčí?“
Čtěte také
„Co nám řekne rozhodčí? Radost našich chlapců, velká radost, pochopitelně, velká radost! Zřejmě jsme vyhráli, přátelé, to nebyl gól! Ano, rozhodčí jasně ukazoval, že ta střela předtím nebyla branka! To znamená, že by to všechno skončilo, přátelé! Že by to všechno skončilo, a že jsme vyhráli! Že jsme obsadili třetí místo, velká radost!,” popisoval komentátor napjatou situaci před porážkou italského týmu.
„Byl to obrovský úspěch tenkrát, porazit Itálii o třetí místo v Neapoli,” připomíná cenný triumf nad domácím výběrem v utkání o třetí místo na Mistrovství Evropy v Itálii v roce 1980 Ladislav Vízek:
„Vím, že nás trenér nepouštěl vůbec z hotelu. Jak jste vyšel ven, tak už tam byly takové lehké holky. Tenkrát to nebylo takové profesionální jako dneska, tak se trenér bál, abychom se nezapletli do nějakých šlamastik. Takže jsme hráli furt jenom karty hotelu,” dodává s úsměvem opora týmu kouče Josefa Vengloše.
Jaké to je zahrát si finále evropského šampionátu ve fotbale ve slavném Wembley a pak si potřást rukou s královnou? O tom uslyšíte v seriálu Radiožurnálu ve čtvrtek, kdy si připomeneme první ryze českou medaili z mistrovství Evropy v roce 1996.
Související
-
Liga národů živě na Radiožurnálu Sport. Čeští fotbalisté remizovali s Ukrajinou 1:1
České fotbalisty čeká po výhře nad Albánií v pondělí 14. října bitva s Ukrajinou. Nenechte si ujít fotbalovou atmosféru, ať jste kdekoliv, a fanděte s Radiožurnálem Sport.
-
Jaká byla kvalifikační cesta české fotbalové reprezentace na evropský šampionát?
Fotbalové Euro v Německu startuje 14. června a Češi do něj vstoupí 18. června duelem proti Portugalsku. Než to vypukne, navnaďte se seriálem Radiožurnálu Sport.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.