Medailové okamžiky. Nalaďte se na šampionát Euro 2024 českými úspěchy

Památná Panenkova penalta ze zlatého Bělehradu žije dál. Jeho dloubáček napodobil i Messi či Zidane

Už v pátek začne v Německu fotbalové mistrovství Evropy. Celý týden si proto v seriálu Radiožurnálu připomínáme památné momenty kontinentálních šampionátů, ze kterých čeští či českoslovenští reprezentanti přivezli medaile. Dnes se vracíme do roku 1976, kdy finále turnaje v Bělehradě rozhodl legendární penaltou Antonín Panenka. „K dokonalosti chybělo malinko víc doprostředka a větší oblouček,“ přiznal s odstupem času.

„Všechno je v rukách Antonína Panenky... gól! Jsme mistry Evropy!“

Nezapomenutelný komentář Karola Poláka zná v Česku většina fotbalových fanoušků. Panenka proměnil rozhodující penaltu v rozstřelu proti Německu, když bezmocného gólmana Seppa Maiera překonal dloubákem do středu branky a stvrdil historické zlato pro Československo.

Legendě pražských Bohemians vyšla sázka na to, že většina brankářů při pokutovém kopu nezůstane stát a skočí do strany. K jedné z nejslavnějších penalt fotbalové historie měl její exekutor přesto výhrady. „Byla dobrá, velmi dobrá, ale k dokonalosti chybělo malinko víc doprostředka a větší oblouček,“ přiznal s odstupem času Antonín Panenka.

Čtěte také

Technický záložník s charakteristickým knírem trénoval neobyčejný způsob zahrání penalty několik let. Než si na něj troufl v nejdůležitějším kopu kariéry, zkusil si ho v československé lize.

„Ono to není tak jednoduché, že by člověk přišel, postavil si balon a provedl kop. Jako střelec musím svým pohybem, očima, rozběhem a chováním brankáře přesvědčit, že to chci kopnout normálně,“ vysvětluje fotbalista z Ďolíčku. Dloubáčkem prý neproměnil jen jediný pokutový kop v kariéře, a to ještě v době, kdy se ho teprve učil.

„Má své opodstatnění“

Panenkovská penalta si po Euru 1976 začala žít vlastním životem. O rozhodující trefě bělehradského finále se mluvilo tolik, že její autor na svůj nejslavnější gól chvílemi až trochu žárlil. „Já jsem se vždy snažil hrát pro diváky, pro potěšení, a tato penalta v podstatě všechno ostatní přehlušila: všechny moje ostatní výkony, góly,“ žehrá.

Slavná penalta nicméně zajistila Panenkovi celosvětový věhlas, například ve Španělsku po ní pojmenovali hospodu i fotbalový časopis. Originální exekuci řada hráčů napodobila, z těch nejznámějších například Messi, Neymar nebo Zidane.

Čtěte také

„Mám radost, že ta myšlenka neumřela a někteří hráči ji napodobují, i když je to už přes 40 let. Všichni ti hráči proměnili, takže je vidět, že ta penalta má svoje opodstatnění, že má svoji váhu a cenu,“ domnívá se.

Rozhodujícím gólem ve finále Eura 76' se Antonín Panenka postaral v té době o největší úspěch československého fotbalu. Triumf výběru kouče Ježka vyvolal v zemi velký ohlas a fanoušci hrdiny z Bělehradu vítali už na ruzyňském letišti.

„Moc krásný dojem na mě udělalo to přivítání v Praze, když jsme přiletěli z Bělehradu, kdy na nás čekala spousta lidí. Bylo hezké, že se zastavovaly i staré babičky, které určitě fotbalu nerozuměly nebo nefandily. I ty měly radost a mávaly, bylo to nádherné přivítání,“ vzpomíná Panenka.

Ve středu v 8:50 připomeneme památný gól, který československým reprezentantům pomohl k bronzovým medailím na Euru o čtyři roky později.

autoři: Lukáš Michalík , jkh
Spustit audio

Související