Medailové okamžiky. Nalaďte se na šampionát Euro 2024 českými úspěchy

Říkali mu černý pavouk. Legendární sovětský brankář Jašin byl průkopníkem chytání v rukavicích

V roce 1960 poprvé evropské země bojovaly o titul na kontinentálním šampionátu. Turnaj, který tehdy hostila Francie, ovládl Sovětský svaz. A to i díky jednomu z nejlepších brankářů historie – Lvu Jašinovi. Evropského šampionátu před 64 lety se ale zúčastnilo i Československo, které vybojovalo bronz.

Čtěte také

Historicky první mistrovství Evropy ovládly země východního bloku. Braly všechny tři medaile. Československý výběr nejprve v Marseille podlehl pozdějším šampionům ze Sovětského svazu 0:3, aby následně na stejném místě porazil domácí Francouze 2:0. Domů se tak výběr legendárního trenéra Rudolfa Vytlačila vracel s bronzem.

„Dostat se do reprezentace je sen každého hráče. Zezačátku jsem hrál pravou spojku ještě s Laco Pavlovičem, když jsem přešel na záložníka, tak konkurence byla veliká – Masopust, Buberník, Pluskal…,“ vzpomínal v Paměti národa na tehdejší spoluhráče v reprezentaci Josef Vojta.

S čapkou na hlavě

Polovina z bronzové party se pak vydala o dva roky později i na mistrovství světa v Chile, kde Československo vybojovalo stříbrné medaile. Oba turnaje zažila i tehdejší brankářská hvězda Sovětského svazu. Titul mistra Evropy ve Francii v roce 1960 znamenal pro Lva Jašina vrchol reprezentační kariéry.

Brankář, kterému se v Evropě přezdívalo „černý panter“ a v Jižní Americe „černý pavouk“, je neodmyslitelně spjatý s čapkou, kterou při zápasech nosil na hlavě. Jašin byl také prvním brankářem, který začal ve větší míře hrát nohama a byl průkopníkem chytání v rukavicích.

Čtěte také

Brankáři nebyli schopni chytat mokrý míč do holé ruky, to bylo, jako když chytáte vánočního kapra ve vaně. Měl kožené rukavice a my jsem ho okopírovali,“ vzpomínal před lety bývalý brankář Ivo Viktor.

Kromě titulu mistra Evropy vybojoval Jašin také olympijské zlato na hrách v Melbourne v roce 1956. Doposud je jediným gólmanem, který získal Zlatý míč. Nejlepším fotbalistou Evropy byl vyhlášen v roce 1963, celou kariéru strávil v moskevském Dynamu, za které hrál i hokej.

Legendární brankář zemřel v březnu 1990 na rakovinu žaludku. Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků Lva Jašina posmrtně zvolila nejlepším brankářem 20. století.

autoři: Tomáš Petr , prh
Spustit audio

Související