Marvan, Brodský i Kemr. Které herecké hvězdy si v Českém rozhlase nasadily královskou korunu?
Sedm set rolí, deset králů a jeden Hajaja. Jaké role ztvárnil Vlastimil Brodský?
První nahrávka Vlastimila Brodského pochází z roku 1943. Do roku 2002, kdy zemřel, před mikrofonem ztvárnil až sedm stovek různých rolí, z toho byl přinejmenším desetkrát králem. „Řekl jsem, že chci krocana nadívaného mandlemi, a ne ovesnou kaši!“ bědoval jako král v pohádce Kocour v botách. Králem rozhlasových pohádek se ale stal především díky roli skřítka Hajaji, který zval malé i velké k poslechu pohádky před spaním už v roce 1961.
Související
-
Nejkrásnější princezny jsou ty rozhlasové. Poslechněte si vánoční seriál Radiožurnálu
Rozhlas natočil stovky pohádek a téměř v každé z nich hraje princeznu jiná herečka. Proč má rozhlas tolik princezen? A jak se jejich role během desetiletí proměnily?
-
Vlastimil Brodský: přívětivý hlas každodenního vyprávění pohádek skřítka Hajaji
Vlastimil Brodský měl hodně charakteristický hlas a projev. Byl také jedním z nejzasloužilejších rozhlasových interpretů, přesto se jen těžko smiřoval s projevy úcty.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.