Martin Stropnický ve Dvaceti minutách Radiožurnálu
Vojenské zpravodajství má získat nové pravomoci ke sledování provozu na počítačových sítích. Vláda tak chce předejít kybernetickému útoku, který by podle ní mohl ohrozit bezpečnost České republiky. Proti novele zákona, která má toto sledování umožnit, se ale ozvaly i kritické hlasy. Ty se obávají narušování soukromí například našich e-mailů nebo jiných zpráv, které posíláme po internetu. Mým dnešním hostem je ministr obrany Martin Stropnický, kterého zdravím prostřednictvím přímého přenosu na ministerstvo obrany. Dobrý podvečer.
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
Dobrý den.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
Pane ministře, můžete popsat, jak by vypadal útok, který podle vás hrozí a kterému by mohlo zabránit Vojenské zpravodajství, pokud mu vláda a parlament přiklepnou ty nové pravomoce? Já vám asi nepopíšu technicky a myslím si, že ani pro posluchače by to nebylo úplně to nejpodstatnější v tuhletu chvíli, jak by se technicky odehrál. Já jenom musím zdůraznit, že my tady nevymýšlíme něco sólově, my řešíme tu situaci útoků, které jsou čím dál častější, které se týkají všech států nebo řady především těch demokratických států. A chceme vybudovat kapacitu obrannou proti těmto útokům, tak jako naši partneři, naši spojenci. Čili nevytváříme tady nic specificky českého a jenom ještě kratičká, asi se k tomu vrátíme, ale reakce na to, na tu zmínku o mailech. Nás, jako já to řeknu trošku možná robustně, ale nás obsahy zpráv vůbec nezajímají. My neřešíme nějaké konkrétní zprávy, které si lidi posílají, v tom to není. Je to v tom, že my potřebujeme mít kapacitu pozorovat na té síti, jestli se dějí nějaké abnormality v tom běžném provozu. My potřebujeme analýzu provozu toho. Čili to neznamená, to neznamená obsah zpráv.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
K tomu čtení mailů v uvozovkách nebo k tomu obsahu zpráv se samozřejmě, jak jste řekl, vrátíme. Mě ani tak nezajímá ta technická podstata toho útoku, ale spíš třeba kdo nebo co by mohli být nebo je, jak říkáte, už se to odehrává v této době, cílem takového útoku?
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
No tak je to samozřejmě infrastruktura ta strategická jakéhokoliv státu. To se stalo třeba, já nevím, vloni v Pobaltí. Tam byly vyřazeny servery státní správy. U nás by třeba v takovém případě nefungovaly Czech POINTy nebo, já nevím, výpisy z rejstříků nebo i datové schránky. A v těch pobaltských zemích, tam to byl evidentní pokus o to testovat vlastně ten establishment nebo tu státní správu, jak je schopná na to reagovat, jak je chráněna či naopak zranitelná vůči takovému útoku. A původ toho útoku, ten může být skutečně poměrně vzdálený, včetně toho, že vy třeba se domníváte, že to je ze země X, ale ta země X může bejt jenom tranzitní zemí toho útoku. Je to docela složité a právě proto je potřeba, abychom s tím opravdu vážně se začali zabývat. Když si vezmete, na co všechno nebo jakým způsobem fungují tak základní věci, jako je, já nevím, bankovní sektor nebo energetika nebo doprava nebo i nemoce, zdravotnictví, tak pokud by někdo chtěl nějakému státu přivodit velké problémy, tak toho docílí daleko víc v tom kyberprostoru než třeba nějakou, nějakým konvenčním vojenským postupem.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
Já se, já se omlouvám, já jsem laik. Já samozřejmě chápu, že počítačovou síť si každá organizace musí chránit. Vy jste jmenoval například Czech POINTy, samozřejmě totéž dělá i každá firma, předpokládám, že to samozřejmě dělá i armáda, policie, všechna ministerstva a tak dál. Čili já chápu, že chcete mít například kolem vaší armádní počítačové sítě jakousi neprobořitelnou hradbu, přes kterou se nedostane nikdo nepovolaný. Ale proč chcete ještě nad to monitorovat provoz na síti, který s tou vaší počítačovou armádní sítí nijak nesouvisí?
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
No protože je tady nějaké rozdělení úkolů, řekněme tomu tak. My jako Česká republika nejsme úplně na chvostu v tom smyslu, že by se něco fatálně zanedbalo a že by nám ujel vlak, jak se říká. Ale od roku zhruba 2015, kdy vláda odsouhlasila materiál, který ukládá jednotlivým subjektům úkoly v tomhle ohledu, tak tak jak NBÚ má, Národní bezpečnostní úřad, jak má na starosti kybernetickou bezpečnost, tak resort armády, respektive Vojenské zpravodajství, má tímto vládním usnesením z roku 15 za úkol vybudovat kybernetickou obranu. A obrana znamená to být schopen detektovat nějaký potenciální zdroj ohrožení. Ten pomoc moct začít, řekněme, sledovat. A v tom nejzazším slova smyslu být schopen provést takové protiopatření, aby ten útok byl eliminován. Čili takhle zhruba.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
A koho přesně má Vojenské zpravodajství před takovým útokem chránit? Vy jste mluvil o státních institucích, ale zmínil jste také například bankovnictví. Banky jsou samozřejmě soukromé společnosti, to znamená, vy chcete tu ochranu poskytovat i, řekněme, majitelům nějakých soukromých počítačových sítí, soukromým firmám.
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
Ne. Já vám mohu říci, z iniciativy české bankovní asociace proběhla před nějakými 10 dny schůzka u nás na ministerstvu, jenom abychom se vzájemně informovali. Oni samozřejmě v tom mají svoje aktivity, samozřejmě, že každý ten bankovní dům se nějakým způsobem zabezpečuje, ale to ještě neznamená, že to vždycky úplně bezchybně funguje. Vždyť si vzpomeňme, i to bylo mediálně komentováno, v minulých měsících nebo minulý rok byly případy, včetně Spojených států, že třeba bankomaty byly, byly mimo, mimo službu nebo mimo servis. Takže ti to naopak, Česká bankovní asociace tohleto vítá a čeká na to, třeba až by zákon byl schválen a my bychom mohli pokročit zase o kus dál, takže bychom určitě byli schopni nebo rádi bychom vzájemně na tom spolupracovali.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
To znamená, že podle vás a podle, řekněme, bankovní asociace ta bezpečnost v tuto chvíli není dostatečná, protože samozřejmě já, stejně jako asi i spousta dalších klientů českých bank, žijeme v domnění, že naše účty, platební karty a další vlastně věci těch bank, kam směřujeme svoje peníze, jsou chráněné už dnes.
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
To samozřejmě jsou, ale všechno má nějakou svoji, nějaký svůj rozměr a nějaký svůj vývoj a v tomhletom sektoru ten vývoj, i technický vývoj jde strašně rychle dopředu a jak známo, vždycky ten narušitel nebo ten agresivní prvek, tam riskujeme, že vždycky je o krok napřed. Takže ta nejde o to říct ne, banky nejsou chráněny, jsou samozřejmě, buďme rádi, že tam ještě k žádným jakoby narušením nedocházelo. Ale to neznamená, že se nemusíme připravit na něco víc. Já myslím, že to vnímáme všichni, že v tomhletom sektoru a v tom kybeprostoru ten vývoj jde strašně rychle dopředu a že ta míra té agresivity narůstá.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
Říká ministr obrany Martin Stropnický. Host dnešních Dvaceti minut Radiožurnálu. Pane ministře, vy říkáte, nezajímají nás e-maily, nezajímá nás, co si lidé píší. Co vás tedy zajímá? Jak má ten dohled vypadat?
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
Nás zajímá to, že po dohodě s operátorem, a musím říci, že operátoři nemají žádné výhrady vůči tomu, ti chápou tu novelu zákona jako krk k lepšímu zabezpečení i jejich vlastních dat, jo. Tam žádná významná kritika nezaznívá. Tak jde nám o to, abychom tam mohli se dohodnout na umístění takového technického zařízení, které je schopno sbírat nebo analyzovat, evidovat nepřirozené pohyby v tom provozu, abnormality. A dál už bych se s prominutím nerad pouštěl do dalších detailů. Je ale pravda, že ten zákon je jenom jako první nějaká zahajovací fáze. Zhruba půl, tři čtvrtě roku až rok po případném vstupu v platnost toho zákona musí Vojenské zpravodajství přinýst relativně podrobný materiál na vládu, nějaký plán činnosti, a ten bude teprve definovat ty jednotlivé aspekty toho, toho detekování nebo toho monitorování, řekněme, těch proudů dat. Ale znova říkám, to nejsou texty, to jsou proudy dat, jo, které mají svoje signatury, se tomu říká. A tam je i důležité, že my máme, a v tom si myslím, to je velmi podstatné i pro ty kritiky, my v tomhletom spolupracujeme i v té přípravné fázi s těmi, kteří jsou v tomhle smyslu nejdál. Ať to je Izrael, ať to je Velká Británie nebo Spojené státy a berou nás jako partnery a berou nás v tomhletom smyslu vážně. Čili tam je taky strašně důležitá výměna těch informací, že některá země, která s vámi spolupracuje, bere vás jako kredibilního partnera, detekuje nějakou abnormalitu toho povozu a upozorní vás na ni. A vy už zase se podle toho můžete zařídit. Čili to, že se potom vede případný protiútok proti tomu útoku, čili jakýsi obranný útok, abyste zneškodnil původce toho, toho ohrožení, tak pak teprv se může stát, že je potřeba se dostat přímo do té adresy. Ale tam to probíhá naprosto stejně jako u odposlechů při nějakých policejních dokazováních nebo vyšetřováních a musíme mít k tomu souhlas soudce. Já bych rád zdůraznil, že ta kontrola, o které se taky často mluví, jestli je dostatečná, tak v tuhletu chvíli je čtyřstupňová. A ještě s největší pravděpodobností navrhneme ještě jeden další stupeň. Tak já už si nedovedu dost dobře představit efektivní systém, který by měl ještě více stupňů kontroly.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
Vy jste říkal, že operátoři to vítají. Vy jste to nekonkretizoval. Máme z médií informace, že zase některé internetové firmy proti tomu nějakým způsobem protestují, chtějí jednat s panem premiérem. Kdo je tedy pro? Kdo souhlasí nebo kdo vítá tuto vaši aktivitu z té soukromé sféry?
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
Ne, tak operátoři to chápou, protože my skutečně, a to je strašně důležité, víte, já mám někdy pocit, že v České republice objevujeme kolo, jo. Tak tady je nějaká prostě situace v tom kyberprostoru, všichni to víme, řada zemí je pod nějakými relativně častými útoky a testy především toho, jak je schopna na ty útoky reagovat, protože ti útočníci si takhle mapují to hřiště, si kolíkují. A my tady jako mluvíme o tom, co je problém. No dobře, tak problémy jsou od toho, aby se odstranily. Ale problémy podle mě by nemohly, neměly být v tom, aby se ten proces zastavil. Čili operátoři nepředstavují nějaký nepřekonatelný problém, vůbec ne. Tam ta kritika, to už jsem řekl, že ta kritika nezaznívá. Že nějaká sdružení se k tomu třeba vyjadřují kriticky, že mají obavu, že by mohlo dojít k nějakému prolomení soukromí, to chápu. Ale znova a znova ujišťuju, nejenom já ale mí spolupracovníci, že tomu tak není a že tohleto nebezpečí nehrozí. Ale abychom se zastavili a nedělali nic, to si myslím, že by byla ta nejhorší volba, protože pak by se skutečně mohlo stát, že třeba budeme vystaveni, nebo naše infrastruktura strategická České republiky, vystavena nějakému útoku, my nebudeme schopni se bránit a ti kritici budou říkat, no jo, ale jak to, že jste zaspali, jak to, že jste nic nedělali.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
Když se zeptám úplně laicky. Pokud se třeba příště budeme domlouvat na rozhovor, já pošlu vám nebo vašemu mluvčímu e-mail, jeden e-mail, tak takovouto aktivitu ten dohled nezachytí?
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
Ale nás vůbec, já už jsem to říkal, pane redaktore, nás...
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
Nejde o ten text toho e-mailu, ale prostě o ten fakt, že někdo někomu poslal zprávu.
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
Ne, to nás fakt nezajímá. To je úplně běžná nějaká prostě činnost v tom éteru, která vůbec nevyvolává žádné pochybnosti nebo takhle to není.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
To znamená, těch e-mailů by třeba muselo být tisíc za den.
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
Ne, může jich bejt milion, pane redaktore, ale pokud nebudou vykazovat vůbec žádnou abnormalitu v tom, jak se chovají, řekněme, jo, abych to opsal, tak není vůbec důvod se tím zabývat. Vůbec.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
To znamená, ten e-mail by musel obsahovat nějaký soubor, řekněme, který by byl nebezpečný.
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
Ani to slovo, promiňte, já vám do toho skočím. Ani to slovo. Když vy mi napíšete e-mail, v kterým bude slovo, já nevím, Saddám Husajn, tak to vůbec neznamená, že my si všichni tady zapneme červená světýlka a vyhrneme si rukávy a začneme něco detekovat. Takhle to nefunguje.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
To znamená, co je ta abnormalita? Počet těch útoků na ten server tedy, který... Tak z laického pohledu bývá tím nejčastějším způsobem, jak nějaký server lidově řečeno sundat, že ho zahltíte, tak to tedy nebude. Bude to nějaký třeba nebezpečný soubor v příloze nějakého mailu?
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
Bude to, veškerá ta komunikace jsou, a teď už jsme teda v detailu, ale jsou nuly a jedničky, pokud se nepletu. Já nejsem IT specialista. Ale ty soubory dat mají nějaké, zase odborně se tomu říká signatury, čili nějaký jakoby vzorek nebo popisek, zase vyjádřený číselně. Pokud tam dostanete opakovaně nějakou abnormalitu v té signatuře, čili v tom popisu, řekněme, tak potom může začít vznikat dojem, že se může jednat o nějaké ohrožení. Čili to vůbec není na základě obsahu nějakého textového nebo jiného, to vůbec... A opakuji, myslím, že potřetí, nás obsahy zpráv vůbec nezajímají, my je nevidíme.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
Jak aktuální je podle vás to nebezpečí nějakého, řekněme, významného kybernetického útoku, který skutečně by mohl mít zásadní dopad na bezpečnost?
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
Bude tím větším, čím víc s tím budeme otálet a všichni to kolem nás budou vědět. Když budou vědět, že tady probíhá další nějaká zastávka, další nějaká dlouhá diskuse a vůbec debata, jestli to má smysl nebo nemá, zatímco třeba Švýcaři si odhlasovali zhruba 70 % populace, že samozřejmě to smysl má a že se neobávají nějakého prostě, jak se občas u nás rádo říká, špiclování. Tak když budeme na to připraveni, tak ten, ta hrozba toho útoku samozřejmě prudce klesá.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
Říká ministr obrany Martin Stropnický, host dnešních Dvaceti minut Radiožurnálu. Pane ministře, orientace na tento nový typ hrozeb, kybernetické, počítačové, je to to hlavní, v čem by se podle vás měla teď změnit práce českých obranných složek, řekněme tedy hlavně armády?
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
Ne to hlavní, ale je to nějaká aktualita, je to nový fenomén, byl definován i na posledních dvou summitech aliance. Tu kapacitu, a to je podstatné, ta nebude sdílená. To znamená, každý členský stát má za povinnost si ji vytvořit sám, jo. Čili proto my cítíme tu povinnost v tomhle smyslu konat a to neznamená, že pozemní síly ztratily význam nebo vzdušné, takhle to není. Je to prostě další bezpečnostní doména, tak jak se prostě svět prudce v tomhletom smyslu vyvíjí, tak my to musíme reflektovat a musíme se k tomu postavit. Naštěstí máme pro ten rozjezd i nějaké přiměřené finanční prostředky, nabíráme na to lidi vlastně bez ohledu na to, že ještě nemohou vlastně dělat naplno to, co bychom rádi, na to potřebujeme ten zákon a další kroky, ale, ale snažíme se prostě tuhletu svoji obrannou povinnost brát vážně a splnit ji.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
Když mluvíte o těch finančních prostředcích, tak se nemohu nezeptat, Česká republika, samozřejmě všichni víme, vydává na obranu mnohem méně, než jsou ta v rámci NATO dohodnutí 2 % HDP. V uplynulých letech to bylo vždycky jen něco málo přes 1 %. To znamená, tady tato aktivita, tato, řekněme, kybernetická obrana je něčím, na co peníze máte a budete se blížit k těm 2 % i tím, tou investicí do tohoto.
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
Ne. Tak tam se, opravdu v tom celkovém čísle se bavíme v jiném řádu než v tom čísle nebo v tom rozpočtu, který je třeba vyčleněn právě na tenhleten rozjezd, jo, protože on je to rozjezd a potom jakoby ten plný provoz, ten samozřejmě bude představovat nějaké jako vyšší částky. Ale s tím se počítá. Já si nedovedu představit, že by někdo, kdokoliv jako ministr obrany na tohleto nepoukazoval nebo neakcentoval to jako prioritu. Ještě s tím rozpočtem, víte, jsou, jsou dva pohledy. My samozřejmě neplníme 2 %, ale 2 % v HDP z členských zemí platí nebo ano, platí 5 států. Čili já netvrdím, že to je jako nějaká všeobjímající omluva toho našeho čísla, ale naše číslo v meziročním růstu je jedno, ten meziroční růst je téměř 10 % a to je jedno z nejvyšších čísel. To zase jsme mezi, řekněme, pěti státy NATO, které zvyšovaly teďko v posledních a mají ten plán zvyšovat nadále ten rozpočet. Čili rozhodně bych nás neoznačoval za nějakého černého pasažéra. Na druhou stranu já samozřejmě nemůžu nechápat to, co říká Donald Trump, že Spojené státy nechtějí platit 70 % rozpočtu aliance. To má logiku samozřejmě úplně elementární. A ostatně on to říkal i Obama. Takže v tomhletom smyslu se řada těch zemí bude muset pochlapit. Ale my jsme už se na tu cestu vydali.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
Co říkáte na výroky nového amerického prezidenta, když už jste ho zmínil. Mám na mysli především jeho, řekněme, výrok týkající se NATO, které on označil za organizaci překonanou?
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
No, ono tam záleží na tom překladu, jo. Tam jsou dva, dva možné překlady nebo dvě nuance toho překladu. Ale on taky něco řekl po schůzce s paní Mayovou, jo, kterou měl teďko v pátek, s britskou premiérkou. A tam si nemyslím, že někdo, že to zaznělo, byť i okrajově, jako zpochybnění. Myslím si, že ne, že se taky dikce těch jeho prohlášení trochu vyvíjí, speciálně v té obranné oblasti. Pro mě nebo pro nás pro všechny bude docela důležité to první setkání v rámci ministrů obrany NATO, které bude zhruba za 14 dnů v Bruselu, kam přijede generál, bývalý generál Mattis jako jeho nový ministr obrany. A tam samozřejmě jsme zvědavi, s jakou rétorikou přijde. Ale určitě přijde s akcentem na navýšení těch výdajů. O tom není pochyb.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
A vám by to mohlo pomoci argumentovat, řekněme, v rámci vlády nebo vůči ministr financí?
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
Ne, tak určitě. Já si ani tak nemyslím, že ta vláda si to uvědomuje, musím říct, ve svém celku. No ale samozřejmě, vždycky přijde někdo, chce peníze na něco jiného, na nějaký třeba sociální program nebo těch priorit takzvaných je velká spousta. Ale já si myslím, že by to mohlo pomoct tomu, abychom skutečně, a to bych rád, abychom dodrželi to, co jsme se jako vláda na začátku našeho působení zavázali, to znamená, dostat se na 1,4 HDP v roce 20. Myslím, že to je reálné, že to znamená o něco vyšší teda rozpočtování, než je zatím ten plán. Ale my, jak víte, tak budeme už teďko připravovat rozpočet na rok 18, to je ještě naše povinnost, a tam jsou ještě 2 roky rozpočtových výhledů, takže vlastně i ta dvacítka, na ni dojde. A já si myslím, že je reálné a že by bylo i správné, abychom tam na to 1,4 došli.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
Hostem Dvacítky Radiožurnálu byl ministr obrany Martin Stropnický. Díky za váš čas i odpovědi.
Martin STROPNICKÝ, ministr obrany /ANO/
--------------------
Já děkuju za pozvání. Na shledanou.
Jan MOLÁČEK, moderátor
--------------------
A všem ostatním děkuje za pozornost a hezký večer přeje Jan Moláček.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.