Martin Bursík: Musíme zamezit zneužívání moci státními orgány. Jde o lidská práva v Česku
Policisté a pražský magistrát, kteří loni v březnu při návštěvě čínského prezidenta zakázali demonstrantům vstup na Hradčanské náměstí, jednali v souladu se zákonem. Rozhodl tak městský soud v Praze, který zamítl žalobu svolavatelů demonstrace. Jedním ze žalobců, kteří postup u soudu napadli, byl politik a aktivista Martin Bursík.
„Soudce sdělil, že to bylo přiměřené, protože cílem uzavření náměstí bylo zajistit ochranu těch takzvaných osob. A tady si kladu velikou otázku,“ říká s tím, že chráněné osoby byly v Lichtenštejnském paláci, a to včetně Miloše Zemana a Si Ťin-pchinga.
Tehdy podle něj nebylo jasné, zda shromáždění bylo zakázáno podle zákona o právu shromažďovacím, což je jediný instrument, kterým může státní moc znemožnit konání řádně ohlášené demonstrace. „Policie s magistrátem použila trik, kterým uzavřely prostor, aniž bychom se mohli nějak odvolat,“ upozorňuje.
Policie s magistrátem si tak mimořádně zjednodušují situaci tím, že požádají správní úřad, aby jim uzavřel prostor, a pak tam nasadí policejní síly. „To je věc, kterou musíme u toho soudu dotáhnout až dokonce a tento tríček zneužívání moci státními orgány zamezit,“ vysvětluje.
S výrokem soudu se neztotožňujeme a budeme se odvolávat k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. MARTIN BURSÍK
Politickou otázkou je pak podle něj to, proč se toto všechno odehrálo – žádost mocnáře, který je na Hradě, aby čínský prezident neviděl projevy solidarity s Tibetem a projevy protestů proti porušování lidských práv v Tibetu. „Někdo musel dát příkaz k akci, jejímž vyústěním je, že nám zamezí ve shromáždění, ale naprosto protiústavním způsobem,“ dodává.
Připomíná také judikaturu soudu – když potvrdí, že toto bylo legální, tak to znamená, že police nemusí respektovat ústavu, která říká, že veřejné shromáždění řádně svolané lze omezit pouze na základě zákona o právu shromažďovacím. „Teď už jde o lidská práva v České republice,“ uzavírá.
Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...