Marie Kinsky: Když děláte něco, co vás bolí, znamená to, že jdete proti svému tělu

24. červen 2018

Hraběnka Kinsky je velmi energická dáma se zálibou v pohybu, Feldenkraisově metodě učení i současném tanci na mezinárodním festivalu KoresponDance.

Jednou z hlavních specializací hraběnky Kinsky je technika Feldenkrais. Je to metoda, kterou vytvořil inženýr Moshé Feldenkrais po vážném úrazu kolene. „Nešel na operaci a rozhodl se, že tělo se může léčit samo. Přemýšlel, jak se léčit, že pohyb řídí nejen svaly, ale také mozek. Jak ale můžeme pracovat na nervovém systému? Vkládat do něj pohyby, které potřebujeme,“ vysvětluje hraběnka.

Feldenkraisova metoda je výchovným systémem, který rozvíjí funkční sebeuvědomění v životních podmínkách. Využívá těla jako primárního prostředku k učení se.

„Když jsme se naučili chodit, byl nám rok. Teď máme jiný věk, jiné tělo a stále chodíme. Celý život musíme adaptovat náš způsob pohybu na dané tělo jeho možnosti,“ směje se Kinsky. „Pro nervový systém bolest znamená ‚ne‘. Když děláte něco, co vás bolí, znamená to, že jdete proti svému tělu.“

KoresponDance přinese propojení tradic celého světa

Kinsky je také úzce spjata s mezinárodním festivalem současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. „Díváme se na různé platformy, udržujeme vazby s umělci, každý rok máme nějaké ústřední téma,“ vysvětluje Kinsky, jak získává kontakty z exotických zemí.

Hraběnka Marie Kinsky pochází z francouzského šlechtického rodu. Je tanečnicí, choreografkou, pedagožkou, producentkou, popularizátorkou současného tance, zakladatelkou Centra choreografického rozvoje a organizátorkou festivalu KoresponDance. V Česku žije od roku 1997.

Tématem letošního ročníku je mezikontinentální spolupráce. „Není to jen, že pozveme umělce z Ameriky, zveme také umělce z Ghany, Mexika... Každá skupina má za úkol vytvořit pro festival něco ve spolupráci s Evropany,“ vysvětluje hraběnka.

Ghana Dance Ensamble tak připraví dlouhodobý projekt, který je konfrontací africké a barokní tradice, těší se Kinsky. „Má to velký potenciál a máme z toho velkou radost. Lidé, kteří přicházejí z Mexika, budou vytvářet nové představení s lidmi ze Žďáru a z Vysočiny.“

Financování podobného festivalu je však náročné. „Když se u nás rozhoduje, jestli se koupí další auto, řeknu ne, musí se zaplatit festival,“ směje se Kinsky.