Marian Jurečka ve Dvaceti minutách Radiožurnálu

Měli by politici podnikat? Položí české zemědělce sucho? A proč se mladí lidé nehrnou pracovat do zemědělství? I to jsou témata pro následujících Dvacet minut, jsem Helena Šulcová, dobrý poslech. Ministr zemědělství, 1. místopředseda KDUČSL Marian Jurečka je hostem Dvaceti minut Radiožurnálu.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaDobrý den.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Dobré odpoledne.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaNejčistším řešením by bylo, kdyby ministr financí Andrej Babiš ukončil své podnikání a věnoval se jen politice, tak to řekl minulý týden premiér Bohuslav Sobotka. Jaký je váš názor, má pan Babiš podnikat, nebo ne?

Čtěte také

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Já si myslím, že to si musí především rozhodnout pan Babiš a myslím si, že to vystavení toho zrcadla, jestli je správné, řekněme to, že máme ministra financí, který je majitelem skupiny Agrofert, tak to prostě vystaví občané a voliči v příštích volbách.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaJak to cítíte vy osobně, mě zajímal váš názor? Vy sám jste byl soukromým zemědělcem, to znamená, byl jste také podnikatelem a když jste šel do politiky, do té vysoké politiky, tak jste se svých podnikatelských aktivit vzdal. Jakým směrem jste se jich vzdal, že jste je převedl na někoho z rodiny nebo ...?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Já jsem coby soukromý zemědělec musel ukončit svoji podnikatelskou činnost, respektive ji přerušit minimálně po dobu výkonu funkce ministra a já jsem podnikání převedl na svoji manželku.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTakže pan Babiš, aby nebyl vystaven jakékoliv kritice ze strany ať už například ho kritizovala bývalá členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, ta kritika zkrátka nepřišla jenom od Bohuslava Sobotky, tak podle vás by bylo nejčistší řešení, kdyby udělal co?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Já se přiznám, že pro mě ta otázka je stále ještě otevřená, protože já mohu teď třeba mluvit jako ministr, jako člen vlády, který vidí jednání vlády a mohu říct, že kdykoliv je jenom náznak toho, že pan ministr Babiš by byl ve střetu zájmů, on se vždycky zdrží toho hlasování.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaDobře, ale je to udržitelné, je to správné?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Tak máme tady nějakou politickou situaci a pokud by pan předseda Babiš nebyl ve vládě, tak on už to sám řekl, tak také ANO nemusí být ve vládě a můžeme se bavit o tom, jaké by tady bylo jiné politické uspořádání. Prostě vychází to z nějaké reality, já to ani neobhajuji, ale na druhou stranu jsem dalek nějaké laciné kritiky v tento okamžik, protože říkám, to, jestli bude ve střetu zájmů, si myslím, že veřejnost velice dobře sleduje, sledují to novináři a pokud by jenom byl nějaký náznak pochybení, že pan Babiš pomohl jakékoliv firmě z holdingu Agrofert, tak si myslím, že by to bylo podrobeno velice tvrdé kritice.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaAle to, co říkal Bohuslav Sobotka, že by bylo nejčistší řešení, to vy tak necítíte, že by to bylo nejčistší řešení, když říkáte, že se nechcete účastnit na nějaké laciné kritice.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Tak on v tento okamžik dodržuje literu zákona, to je potřeba si uvědomit, on je v tento okamžik vlastník Agrofertu, ale není tam aktivním jednatelem a tak dále, takže v tento okamžik je potřeba, jestli toto chceme kritizovat, tak se bavme o tom, že budeme měnit zákon.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaZákon o střetu zájmů nebo jaký máte na mysli?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Zákon o střetu zájmů a o tom, co může ministr ve své funkci dělat nebo zdali může být vlastníkem vůbec nějaké firmy, nebo mít tam nějaký majetkový podíl.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaA vy byste se přikláněl k čemu?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Já si myslím, že současná dikce zákona je dostačující, na druhou stranu to, co máme teď tuto situaci, tak ta situace je hodně atypická, aby tak, aby majitel tak velkého holdingu byl ministrem financí, to si myslím, že v Evropě kromě Itálie asi nikde nestalo.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaPřekvapilo vás, že premiér si vzpomněl na podnikání Andreje Babiše právě teď? To, že má Andrej Babiš Agrofert, ví v Česku každý už poměrně dlouhou dobu.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Tak především pan premiér to si musel velice dobře uvědomovat v okamžiku podpisu koaliční smlouvy. Já teď mám trošičku pocit z těch posledních dnů, že se tady děje dost zbytečná přestřelka, která nepomůže této vládě, nepomůže občanům této země, nepomůže naší hospodářské situaci a je to jenom možná nějaká řekněme trošku panická reakce na vývoj politických preferencí u ČSSD a u hnutí ANO.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaKteré šly výrazně nahoru u hnutí ANO 28,9 % podle průzkumu posledního, který zveřejnila agentura STEM. Jak dalece vás to znervózňuje ve vládní koalici? Ptám se z toho důvodu, jestli třeba se neobáváte toho, že pokud Andrej Babiš uvidí, že má takové vysoké preference, že by mohl třeba se pokusit vyvolat předčasné volby.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Já jsem zažil osobně jako člověk, který se účastnil několika kampaní, z toho těch dvou posledních řekněme jako člověk, který to měl i na zodpovědnosti v rámci KDUČSL, tak já jsem velice dalek hodnotit volební preference daleko před volbami a potom tu realitu v těch volbách. Ono se za dva, za tři měsíce může všechno dramaticky změnit. Ten volební slib může být úplně jiný a je tady historická zkušenost, že kterákoliv strana zavinila nebo vyvolala předčasné volby, tak na to hluboce doplatila.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTakže se neobáváte toho, nebo nejsou ani žádné náznaky, že by Andrej Babiš to mohl za pár měsíců udělat? Vy si myslíte, že ta vláda dovládne?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Každý soudný politik by si měl uvědomit, proč rozbíjet koalici, a to podle mě jedině v okamžiku, kdy ta koalice neplní to, na čem se na začátku dohodla a jde třeba, řekněme, proti zájmům, proti zásadním zájmům některé z politických stran, tak v tom případě je důvod z té koalice odejít, ale ne základě preferencí.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaUkazuje ta přestřelka, řekněme přestřelka, vy jste sám použil to slovo mezi Bohuslavem Sobotkou a Andrejem Babišem i to, kdo je vlastně v té koalici dnes pánem? Ptám se z toho důvodu, že Andrej Babiš s takovým klidem vzkázal Bohuslavu Sobotkovi, také jste o tom mluvil, ať si teda najde jiného koaličního partnera. Kdo je pánem v koalici? Je to Andrej Babiš nebo Bohuslav Sobotka?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/V tento okamžik bych to, myslím, že je to předčasné. Je tady prostě premiér a premiér má tu nejvyšší moc a možnost, i on je ten, kdo je vlastně ztělesněním těch úspěchů nebo neúspěchů, teda ne koalice a čas ukáže, kdo je silnější tady v tomto boji. Já se trošičku divím, že v tento okamžik se jak pan premiér, tak pan první vicepremiér pouští do tohoto mediálního boje, protože jak jsem říkal před chvílí nic to nepřinese.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaMarian Jurečka je hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Jednání o církevních restitucích by se mělo přenést na celostátní nebo celovládní úroveň. Já jenom připomínám, že vaši koaliční partneři hnutí ANO a ČSSD jednali s církvemi v komisi, kterou vedla paní senátorka Gajdůšková. Neshodli se na onom omezení náhrad a teď by se právě mělo jednat na vládní úrovni. Lidovci se těch jednání nechtějí účastnit, nepochybně teď budete říkat, že restituce jsou pro vás uzavřenou kapitolou anebo už máte nějakou jinou větu v KDU?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/My nevidíme z pohledu KDUČSL důvod se jakýchkoliv takovýchto jednání účastnit. My jsme to jasně deklarovali jak před volbami. V našem volebním programu nebyla ani čárka o tom, že chceme měnit církevní restituce, i po volbách jsme jednoznačně říkali, že považujeme zákon za platné, jsou na něj navázány smlouvy a prostě z právního hlediska v tomto státě není možné do tohoto procesu vstupovat. Jediná možnost tady byla a ta se v tento okamžik nepodařila, to byla řekněme ta svobodná dohoda mezi zástupci státu a církvemi, aby s tím obě dvě strany souhlasily. To se nepodařilo v tento okamžik a já nevidím už další možnost, jak s tímto nějakým způsobem hýbat. Máme zde monitorovací vládní výbor, který zde byl zřízen proto, aby bylo jasně veřejnosti sdělitelné, že proces s církevní restitucí probíhá transparentně, nic není ani urychlováno, ano zpomalováno.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaAle nicméně ta komise na vládní úrovni patrně vznikne nebo máte už nějaké signály, že by začala vznikat, protože to vlastně byl závěr té poslední schůzky té komise, které se účastnili sociální demokraté, hnutí ANO a také zástupci církví, tak právě si přáli, aby se přesunulo, na vládní úrovni už něco vzniká?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Nevzniklo nic a v rámci koalice ani o tomto nebylo jednání mezi ČSSD, ANO a KDU%CSL. Není o tom ani zmínka v koaliční smlouvě a já na rovinu říkám, nevidím důvod, proč by tato koalice měla, proč by tato nějaká komise vládní nebo výbor další, další výbor měl vznikat.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaNo, tak třeba z toho důvodu, jak o tom mluví sociální demokraté. Zpochybňují například oceňování půdy a říkají, že se vycházelo z nadsazených cen půdy a církve si neoprávněně přilepšily, víte, tak, jestli by nestálo za to to ještě jednou propočítat?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Mně to přijde hodně zajímavé. My, když jsme po volbách hovořili se zástupci sociální demokracie, kteří tehdy těsně před volbami a těsně po volbách říkali, jak chtějí revidovat církevní restituce, tak já jsem se na těch koaličních jednáních ptal tak nám řekněte, dámo a pánové, jakými kroky to chcete realizovat? Nezaznělo nikdy nic konkrétního. Teď se mluví o nějakých imaginárních 13 miliardách, o kterých se má ponížit vyrovnání s církvemi a zase jsem neviděl žádný materiál, který by říkal a měl nějaké odůvodnění, proč zrovna 13 miliard a v jaké souvislosti, na jaký majetek a proč.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaNe, tak to je, tam se říká v tom, co vyčíslily následně ČSSD a hnutí ANO, že lze oprávněně předpokládat, že cenový rozdíl jen u zemědělské půdy se může pohybovat mezi 7 až 13 miliardami a kolem 5 miliard to může být u půdy lesní. Tak to jsou ty propočty, víte, takhle k tomu přišli, to si nevymysleli těch 13 miliard.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Ale k tomu musí být nějaké konkrétní podklady, to musí být na základě soupisů nějakých parcel, o kterých se jedná, na základě jejich ocenění a to jsem tady prostě neviděl.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaŘekněte mi, kde vyberete, pane ministře, šéfa Státního pozemkového úřadu, pod kterého ostatně církevní restituce spadají?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Tak v současnosti je tam pověřený pan ředitel Vrba, který je zhruba teďka čtvrtý týden ve funkci. Já jsem řekl, do tří, maximálně čtyř měsíců bude nový generální nebo ředitel Státního pozemkového úřadu. Tento týden vypíšeme výběrové řízení na tuto pozici, transparentní, otevřené výběrové řízení.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaNo, jaké jiné také?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Tak ono tady byly úvahy o tom, že budoucí ředitel SPÚ bude podléhat nějakému politickému, politické knížce nebo bude nominantem té či oné koaliční strany, já toto jednoznačně odmítám.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTam se mluvilo o tom, že by si tam ČSSD mohla dát nebo chtěla by dát svého člověka. Vy to tedy odmítáte, tak tam budete chtít člověka svého nebo jak to bude?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Ne, já tam budu chtít člověka, který bude odborně zdatný tak, aby to byl člověk, který rozumí problematice Státního pozemkového úřadu a splní kritéria tohoto výběrového řízení, odmítám jakékoliv nominace na základě stranické knížky.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTak další věc, kdy se chystáte vybrat šéfa Lesů České republiky? To je také téma velmi důležité, protože na nové vedení se čeká i v případě Lesů České republiky, které by měly církvím vydat až 150 tisíc hektarů.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Tady je to situace, která mě trošku osobně mrzí, protože já jsem chtěl, aby už tento okamžik byl tady generální ředitel s jasným mandátem, nejenom pověřený, ale jmenovaný generální ředitel, ale z organizačních důvodů, které potom řekněme okomentuji 14. dubna, kdy budu uvádět nového generálního ředitele Lesů ČR do funkce, tak došlo tady zhruba k třídennímu zpoždění, za to se lesnické veřejnosti omlouvám, ale opravdu 14. dubna bude uveden nový generální ředitel do funkce.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaA kdo to bude?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/To vám samozřejmě neřeknu, ale mohu avizovat, že to bude člověk odborník, který se vyzná, je to lesník, lesnické problematice a zároveň člověk i řekněme velice manažersky a ekonomicky schopný.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaA co tam vlastně vzniklo za problémy? Já vím, že o tom chcete mluvit až toho 14. dubna, ale já jenom připomínám, že vy jste po svém nástupu do funkce na konci ledna uvedl, že učiníte tak do měsíce, koncem února jste pak říkal, že ještě do tří týdnů, tak ona se právě ta lesnická veřejnost nepochybně ptá, co se dělo? Bylo to tak těžké někoho vybrat?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Neřekl bych, že to bylo tak těžké, ale řekněme já jsem chtěl v rámci veliké opatrnosti si i důkladně prověřit ty osoby, které by případně mohly být generálním ředitelem, takže i tady vzniklo určité zpoždění a pak samozřejmě člověk, kterého potřebujete, aby nastoupil, tak standardně, když přechází z jiného zaměstnání, tak je to otázka dvou měsíců. Ne vždy se vám to podaří ze dne na den a tady je to otázka několika málo týdnů.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaMinistr zemědělství Marian Jurečka je stále hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Já jsem četla, pane ministře, v novinách, že chcete podpořit mladé lidi, aby začali podnikat v oboru, tedy v zemědělství. Ten sektor stárne. Řada zemědělců je údajně v důchodovém věku. Dostat by mohli podle toho návrhu, o kterém jste mluvil tento týden, milion korun do začátku podnikání v zemědělství, ale popište nám, jak vlastně vážná ta situace dneska je?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Dneska průměrný věk lidí pracujících v agrárním sektoru v zemědělství je přes 50 let, opravdu teď jsme ve fázi, kdyby měla už naplno probíhat generační výměna, nejenom lidí, kteří tam pracují v dělnických profesích, ale i na technických úrovních, jako jsou agronomové, zootechnici a ten problém je opravdu velký, protože v příštích 510 letech nás to může v tom zemědělství velice nepříjemně doběhnout. Ono to souvisí řekněme nejenom s demografickou křivkou, ale i s kvalitou střední a vysokých škol, které ztratily svoji prestiž. Studenti, kteří tam studují, tak tam nejdou proto, aby jednou skončili v zemědělství a řekněme je tady na zemědělství mezi mladými lidmi pohlíženo skrz prsty, ale naopak tento obor, si myslím, že je velice perspektivní. Dneska se tam pracuje se špičkovými moderními technologiemi, GPS systémy, s vysoce sofistikovaným softwarem. Dneska jsou kombajny, sklízení mlátičky, které jezdí samy v rámci tempomatu a v rámci navádění. To jsou opravdu špičkové technologie a mnoho mladých lidí to neví a neví, na kolik je dneska zemědělství zajímavým oborem.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTakže je to jenom tím, že to nevědí, že se tam nehrnou, že to má špatné PR nebo že to je ...?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Je to otázka PR, je to otázka popularizace, ale samozřejmě je to potom i těch reálných podmínek případně těch lidí, kteří by tam chtěli jít nejenom jako zaměstnanci, ale řekněme ti, kteří by chtěli začít soukromě hospodařit, protože to je dneska docela komplikované. Ten start v tom zemědělském podnikání obnáší opravdu velké investice a musíte nakoupit buďto základní stádo nebo zemědělskou techniku a to jsou řádově statisíce korun.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTak a jak budete lidi přesvědčovat, mladé lidi, vy sám, vám je 33, vy jste se tomu věnoval zemědělství, protože jste to měli patrně v rodině, takže u vás ten váš start byl trošku asi usnadněn, ale jak byste přesvědčil někoho, komu je dneska 15, přemýšlí, kam půjde, že má jít studovat zemědělku a že má potom zůstat v zemědělství, v tom oboru, jak byste ho přesvědčil?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Tak především, aby ta výuka pro něj byla zajímavá a kvalitní, tady to začíná, to už jsem zmínil, protože ty školní statky dneska opravdu učí na technice, která je 3040 let stará, dneska realita je úplně někde jinde, ale potom to samozřejmě musí být ta perspektiva toho oboru. To, že ten člověk tam nalezne uplatnění. A tady bych chtěl, abychom dokázali zemědělské školství opravdu pozvednout jeho kvalitu a navázat na ten konkrétní hospodářský sektor, na ty budoucí zaměstnavatele, aby i oni se zajímali, koho jednou za 5, za 10 let budou moci zaměstnat. No, a potom je to samozřejmě i otázka i těch výdělků. Dneska i ty výdělky v zemědělství zdaleka nejsou už tak špatné, minimálně mohu říct, že dneska sehnat agronoma pro zemědělský podnik je někdy komplikované a i ty nabídky platové se dneska pohybují přes 25, přes 30 tisíc korun a samozřejmě, pokud tam jde člověk soukromě hospodařit, tak my se snažíme v rámci společné zemědělské politiky vytvořit podmínky, aby ten vstup do toho začátku hospodaření byl, řekněme, pozitivní. Je tam ta dotace, která by měla být v tom příštím programovacím období až přes milion korun dostat /nesrozumitelné/ podnikání a plus každý mladý a začínající zemědělec, to znamená do 40 let bude mít možnost ještě v rámci prvního pilíře získat jakýsi 25% bonus v rámci těch takzvaných přímých plateb, to znamená těch plateb na hektar, takzvaných těch SAPSů.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaA kdo by to platil prosím pěkně tady těch 40 tisíc eur, asi milion korun?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/To půjde všechno z rozpočtu společné zemědělské politiky Evropské unie.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaTo znamená, že ten návrh prvně musí posvětit někdo v Bruselu? Že to nemůžete asi vy tady schválit na vládě?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Evropská komise nám již v rámci společné zemědělské politiky vytvořila řekněme ty rámcové mantinely. My dnes zrovna i v těchto dnech finišujeme už řekněme ta rozhodnutí na národní úrovni tak, abychom je mohli řekněme do konce dubna dát, dát do vlády a někdy řekněme do konce května, nejpozději do poloviny června odeslat do Bruselu notifikaci.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaA to znamená, jestli tomu správně rozumím, jak dlouho by to ještě trvalo, než by se to potom jakoby rozběhlo tady tento program?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Ano, reálně se to rozběhne v roce 2015, ty příjmy těch žádostí budou někdy od měsíce března 2015 a v průběhu roku 2015 ty peníze budou už i vypláceny a takto to bude probíhat až do roku 2020.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaCo byste vlastně řekl, že je v tuto chvíli největším problémem v letošním roce, který trápí zemědělce? Ono se hodně mluví o tom, že je sucho. Je ten problém tak velký, že třeba budou mít zemědělci problémy se s tím poprat?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Nejenom, že se o tom mluví, ale už dnes i řekněme, lze měřit, že ty srážky, ty zimní srážky sněhové byly výrazně podprůměrné, ale já byť jsem mladý člověk, a tak v zemědělství jsem zažil ledacos a ono dnes můžeme mluvit o suchu a za 14 dnů bychom tady mohli sedět a mluvit o povodních. V tento okamžik řekněme pořád to počasí nemá nějaký fatální průběh, že bychom teď mohli mluvit o tom, že se úroda sníží, ale pokud by tak ty dny, jak jsou v posledních dnech, týdnech pokračovaly v celém měsíci dubna, do začátku května, tak potom už ta situace začne být skeptická. Teď, pokud nám naprší řekněme v průběhu tohoto, příštího týdne řádově od 2 do 12 milimetrů, tak si myslím, že pořád je to v nějaké normě proto, aby ta vegetace se mohla zdárně rozvíjet.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaZpráva mezivládního panelu pro klimatickou změnu upozorňuje na klimatické změny, které se mají dotknout i České republiky, konkrétně se mluví o tom, že je v ohrožení obilí, ale také voda.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Voda je naprosto klíčová, klíčová strategická surovina. Já slyším v posledních letech, že se voda zmiňuje v souvislosti s povodněmi, ale co bude daleko větší problém, bude umět vodu zadržet v krajině a dokázat s ní dobře hospodařit. To si myslím, že je velký úkol. No, je problém, že dokázat tato opatření realizovat není otázka roku, dvou, za rok, za dva postavíte protipovodňová opatření velice hravě, ale opatření, která zadrží vodu v krajině, tak ty musíte dělat dlouhodobě a myslím si, že to je i výzva a toto já bych chtěl, abychom na ministerstvu zemědělství začali nejenom plánovat, ale také realizovat.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaRealizovat a v jakém smyslu, myslíte, že tady hrozí reálně, že třeba bude nedostatek vody, že i to můžou být právě jakoby ty problémy, které mohou nastat?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Já myslím, že tam to reálně hrozí, protože ty externality, ty velké výkyvy v počasí, kdy nám dva měsíce skoro vůbec neprší a potom nám to naprší během 48 hodin a vlastně za ten rok máme nakonec průměrné srážkové úhrny, tak to je velký problém do budoucna, a to začíná už řekněme u způsobu, jak hospodaříme s půdou, jaká je absorpční kapacita půdy, jaké máme, řekněme, katastry, jaká máme protierozní a protipovodňová opatření v rámci jednotlivých katastrů, ale potom třeba končíme až u takových staveb jako jsou vodní díla, vodní přehrady.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaPojďme ještě rychle otevřít jedno téma, kterému se zítra budete věnovat na vládě, a to je zelená nafta, která se údajně vrací. Vláda by zítra měla projednat návrh na zachování daňového zvýhodnění nafty pro zemědělce na loňské úrovni, kde dostali zpět zhruba 1,3 miliardy korun. Takzvaná zelená nafta, jenom připomínám, byla ke konci loňského roku v České republice zrušena, proč tedy se má vrátit?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Myslím si, že tam jsou dva zásadní důvody, první je ten, když se podíváme, k čemu je určena spotřební daň z pohonných hmot, ta je určena k tomu, aby směřovala tato částka do Státního fondu dopravní infrastruktury a byla použita na obnovu silnic, která auta opotřebovávají. Zemědělská technika jezdí z 80 % po polích, tudíž neopotřebováme my zemědělci v takové míře ty veřejné komunikace, to je jeden důvod, proč bychom neměli odvádět celou částku spotřební daně, a tudíž tady má být ta vratka. A druhý důvod je určitá konkurenceschopnost, protože drtivá zemí Evropské unie má takzvanou zelenou naftu. Jsou jenom 4 země z celé 28, které tuto vratku nemají a pokud chceme hovořit o konkurenceschopnosti našeho zemědělství, tak i na toto musíme umět pohlížet.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaMinistr zemědělství a 1. místopředseda KDUČSL Marian Jurečka byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, díky za to. Na shledanou.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDUČSL/, 1. místopředseda strany /KDUČSL/Děkuji za pozvání. Na shledanou.

Helena ŠULCOVÁ, moderátorkaNa Radiožurnálu za chvilku další zprávy, Helena Šulcová přeje dobrý poslech.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: heš
Spustit audio