Marhoulův velkofilm Nabarvené ptáče se dal do pohybu. Do kin dorazí za dva roky

13. březen 2017
50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Harvey Keitel

Posledních osm let strávil režisér a producent Václav Marhoul s přípravou filmové adaptace slavného románu Jerzyho Kosiňského Nabarvené ptáče. Příběh, ve kterém se malý židovský chlapec setká s nepředstavitelnou lidskou krutostí, je osobitou výpovědí o podstatě a smyslu lidského života, o lidském charakteru. V chystaném českém velkofilmu by se měly objevit i světové hvězdy jako Harvey Keitel nebo Stellan Skarsgård.

Do kin by film měl přijít zhruba za dva roky. Ještě před první klapkou označil Marhoul film za nejtěžší, na jakém za jedenačtyřicet let svého působení u filmu dělal. „Je to těžký příběh, strašně těžko se to nějak popisuje. I při psaní jsem s tím bojoval. Vypráví se hlavně obrazem, dialogů je tam minimum," řekl Marhoul.


Zamiloval jsem se. Ta knížka je jak ženská. Rozhodl jsem se, že s ní prožiji jedenáct let života, že ji nezradím, že ji neopustím.režisér Václav Marhoul

O filmu, ze kterého nikdo ještě nemohl vidět žádný obraz, se mluví už více než osm let. Tehdy se producentovi, scenáristovi a režisérovi Václavu Marhoulovi podařilo koupit autorská práva ke světovému bestselleru Nabarvené ptáče, který napsal polský spisovatel Jerzy Kosiński v 70. letech minulého století.

Marhoul do hlavní role židovského chlapce obsadil devítiletého Petra Kotlára. Ten kvůli drastickým scénám musel projít i psychologickými testy. Podle režiséra Petrovi pomůže i jeho romský původ. „Jeho empatie k tomu problému je daleko větší a má i vlastní zkušenost ze setkání s rasismem nebo předsudky," říká Marhoul.

Děj se odehrává za druhé světové války a hlavní postavou je Žid Joska, jehož rodiče pošlou k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě, aby ho uchránili před nacisty. "Není to ale film o holokaustu, a i když se to odehrává za války, není to ani válečný film," uvedl Marhoul. Příběh je podle něj mnohovrstevnatý. Joska je v něm nucen protloukat se sám nepřátelským světem poté, co jeho teta umře. "Je to divoká krajina, divocí lidé a v tu chvíli bojuje o život, protože se ho ti lidé bojí," uvedl Marhoul. Místní jsou sice věřící, zároveň ale velmi pověrčiví. Věří proto například, že neznámé dítě jim přinese nemoc, smrt nebo že jim uhrane krávy. "To je ale jen vnější forma. Mnohem důležitější je, co se odehrává uvnitř toho dítěte," dodal režisér.

Václav Marhoul


Václav Marhoul napsal podle románu Nabarvené ptáče scénář, který před čtyřmi lety dostal ocenění na filmovém festivalu v Cannes. Vznikal tři roky ve spolupráci s osmi dramaturgy, postupně měl sedmnáct verzí. Peníze na film Marhoul sháněl přes čtyři roky. Rozpočet filmu je 166 milionů korun.

Točit se bude například na Ukrajině nebo v Polsku. Aby zachoval Kosińskeho atmosféru místa kdesi ve východní Evropě, rozhodl se, že vytvoří i úplně nový jazyk. „Ukrajinština ani polština, čeština nebo slovenština nejsou nářečí, jsou to svébytné jazyky. Proto jsem oslovil slavistu docenta Merunku, aby vytvořil úplně nový jazyk, který na světě nikdy nebyl a neexistoval. Tímto jazykem se v něm bude mluvit, proto film musí být všude titulkovaný,“ vysvětluje Marhoul.

Film má mezinárodní obsazení, na plátně se objeví i herci z Německa, Polska, Ruska či Ukrajiny. Smlouva je podepsaná se Stellanem Skarsgårdem a Udo Kierem, možná si v něm zahraje Harvey Keitel. Z českých herců se ve filmu představí Petr Vaněk, Radim Fiala či Jitka Čvančarová. Bude se točit černobíle a na klasický film. Kameramanem je Vladimír Smutný, architektem Jan Vlasák, střihačem Luděk Hudec, hudbu složil Petr Ostrouchov.

Ve filmu se bude mluvit také německy a rusky. Mezinárodní koprodukční projekt má zatím rozpočet 166 milionů korun. Hotový by měl být za dva roky.