Manželé a tchyně nad ním ohrnovali nos. Dnes je komisař Schimanski symbolem německého Duisburgu
Psala se 90. léta a české televizní obrazovky ovládli němečtí komisaři. Vedle berlínského Wolfa nebo mnichovského Sisky se mezi nimi pravidelně objevoval i jeden rebel z malého provinčního města. Za Horstem Schimanskim se náš reportér vypravil až do jeho revíru – německého Duisburgu.
Detektivní seriál Tatort, česky Místo činu, se natáčí po celém Německu a v každém regionu má své místní hrdiny. Jen málokterý z nich si ale získal tolik fanoušků jako právě Horst Schimanski.
„Jeho“ díly, tedy díly z Duisburgu, se od většiny ostatních odlišují na první pohled. Kolem soutoku Rýna a řeky Rúr se táhnou nekonečné přístavy, průmyslové komplexy, haldy zeminy, malé a natěsnané uličky. To jsou pochmurné kulisy pro neotřelého hrdinu – komisaře Schimanského ve staré vojenské bundě, s hustým knírem a se sklenkou alkoholu neustále v ruce.
Ztělesnění Duisburgu
Horst Schimanski se pro německé diváky stal ztělesněním Duisburgu. Po městě, kde se seriál natáčel, mě provází průvodkyně Dagmar Dahmenová. „Představte si tu situaci. Jste místní a v televizi se díváte na první díl o komisaři z vašeho města. A teď ten zjev,“ směje se.
Fenomén Místo činu
Seriál Tatort se vysílá už padesát let a v Německu je stále neuvěřitelně oblíbený. Na jeho díly se obvykle dívá deset milionů lidí a o nových epizodách se píšou recenze dokonce i ve velmi uznávaných denících.
„Schimanski nadává, je celý ušmudlaný, a ještě k tomu rváč. Lidi byli zklamaní, že se jejich město prezentovalo takhle. Ale samozřejmě, kdyby se mělo točit s krásnými kulisami, tak filmaři zůstanou v Mnichově, kde máte lučiny jak z pera Rosamund Pilcherové. Tady si naprosto záměrně vybírali ta nejtemnější zákoutí,“ vysvětluje.
Schimmiho ulička
Komisař v podání herce Götze Georgeho se skoro okamžitě stal miláčkem publika. I když ze začátku hlavně za hranicemi svého revíru.
„Je těžké říct, co za jeho kultem stojí. Byl srdečný, tvrdohlavý a přímočarý. Nepáral se s papírováním v kanceláři. A samozřejmě – ženám se zkrátka líbil. I když jejich tchyně a manželé ohrnovali nos nad jeho bundou. Byla to postava, která tu předtím nebyla.“
Čtěte také
Trvalo skoro celou jednu generaci, než si svéráznou postavu oblíbil i samotný Duisburg. Jak paní Dahmenová říká, nenávist vůči Schimanskému postupně vystřídala pýcha.
„Máme tady takzvanou Schimmiho uličku neboli ulici Horsta Schimanského. Ale dlouho se to odkládalo. Starostové se tomu vyhýbali a tvrdili, že našemu městu jen uškodil. V roce 2013 jsme sem na fasádu nejdřív vyvěsili jen ručně pletenou uliční tabulku, o rok později sem ale radnice vyvěsila i tu skutečnou. A všechny, co sem přijedou odjinud, to hned zaujme,“ ukazuje průvodkyně.
Poslední případ
Svůj poslední případ komisař Schimanski vyřešil v roce 2013. O tři roky později herec Götz George zemřel. Jeho postava Schimanského tak už patří jen vzpomínkám. A taky nekonečným reprízám starých dílů.
Související
-
Pamatujete Schimanského? Jeho nástupce v Německu způsobil...
Televizní kanály na nás chrlí stovky seriálů. Jenom málokterým se podaří zanechat po sobě hlubší stopu, natož aby si uchovaly po dlouhá léta vysoký divácký zájem. K...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: ‚Náš milovaný butik se stal obětí vloupání.‘ Podvodné e-shopy lákají na výprodeje
-
Za většinou zakázaných knih v USA stojí státy Florida a Iowa. Velkou roli hraje náboženství, říká odborník
-
ONLINE: Rusové v noci zaútočili drony na Kyjev. V obytné oblasti vypukl požár, jsou nejméně tři mrtví
-
Na USA máme největší páky na světě, kanadská ministryně zahraničí věří, že vyhrají celní válku