Maminky s dětmi přijedou do Krnova, pomoc nabízí i další města, říká šéf svazu obcí František Lukl

26. únor 2022

Vláda je připravena pomoci lidem z Ukrajiny, tentokrát pěti tisícům uprchlíků, kteří by mohli do Česka dorazit. Například města na východě Moravy už nabízejí ubytování ve vysokoškolských kolejích či hotelech a nejsou sama. „Naši partneři na Ukrajině jsou velmi vděční za jakýkoliv projev solidarity. Budou rádi, pokud poskytneme pomoc či přístřeší těm, kteří mohou z Ukrajiny uprchnout, především ženám a dětem,“ říká předseda Svazu města a obcí František Lukl.

Některá města už podnikají konkrétní pomocné kroky. „Například Krnov vyslal autobus a v sobotu k nám přijedou maminky s dětmi,“ přibližuje Lukl.

Rodiny, které by chtěly nabídnout část svého bydlení uprchlíkům, by se měly nejlépe obrátit na radnici ve svém městě, radí předseda a dodává: V případě materiální pomoci náš svaz vyzývá, aby občané využívali především těch organizací, které jsou etablované a takovou pomoc dříve už poskytly, aby se nedostala do nevhodných rukou.“ 

Náš svaz vyzývá, aby občané využívali především těch organizací, které jsou etablované a takovou pomoc dříve už poskytly.
František Lukl

Starostové by měli dostat vyčerpávající informace, jak nejlépe nabízet a zprostředkovávat pomoc lidem z Ukrajiny. „Věřím, že vláda České republiky má také připraveny možnosti ubytování, nicméně žádostí o ně bude nepochybně víc a potom jsou každé další nabídky vítány,“ vyzdvihuje Lukl.

Čtěte také

„Takže máte-li možnost pomoci, tak prostřednictvím radnice, protože to jsou ty nejzaručenější kanály, aby se pomoc dostala těm, kteří tuto pomoc koordinují,“ doporučuje František Lukl a zdůrazňuje, že země, na kterou zaútočilo Rusko, potřebuje víc:

„Ukrajina především volá po tvrdších sankcích vůči Rusku. Proto třeba i Jihomoravský kraj vyzval partnerské regiony v zemích Evropské unie, aby apelovaly na své vlády a sankce zpřísnily.“

Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Jan Pokorný , oci
Spustit audio