Malíř a sochař Jaroslav Róna odhalil v Brně plastiku Jošta Lucemburského na koni

28. říjen 2015
Zprávy

Sochař Jaroslav Róna spolu se zástupci Brna odhalili na Moravském náměstí jezdeckou sochu Jošta Lucemburského. Panovník na koni má symbolizovat odvahu, jeho pojetí ale vyvolává rozdílné reakce. Řada lidí kritizuje hlavně neproporčně dlouhé nohy zvířete.

Bronzová socha Jošta Lucemburského natřená na tmavě-hnědo láká zvědavce už od soboty, kdy ji na Moravském náměstí v Brně začali dělníci stavět.

Plastika, na kterou se dnes přišly podívat desítky lidí, měří osm metrů.

Zvláštní je tím, že nestojí na žádném podstavci, ale lidé mohou volně procházet mezi asi čtyři metry vysokými nohami koně. I proto ji někteří začali přezdívat ‚moravská žirafa‘.

Socha, za kterou město zaplatilo téměř sedm milionů korun, doplní na náměstí už tři existující alegorické prvky podle Platona, kterými jsou Spravedlnost, Mírnost a Prozíravost.

Odhalení jezdecké sochy na počest markraběte Jošta Lucemburského v Brně, autor sochy Jaroslav Róna

Jošt Lucemburský žil v letech 1351 až 1411. Podle historiků patřil k největším politikům, kteří se na Moravě narodili. Byl moravský markrabě a později i římský král.

Za dobu své vlády obnovil v Brně mincovnu a byl známý svou učeností a sečtělostí. K dosažení svých cílů prý neváhal měnit strany a názory.

Odhalení jezdecké sochy na počest markraběte Jošta Lucemburského v Brně

Jedna socha Jošta už na dnešním Moravském náměstí je, a to pár desítek metrů od místa, kde je ta novodobá. Bývalý moravský markrabě v kamenné podobě podpírá vchod do někdejší budovy místodržitelství.

Vztyčení sochy Jošta Lucemburského na Moravském náměstí v Brně
autor: Tomáš Kremr
Spustit audio