Malachiášovo proroctví a konec papežství

17. březen 2013
Křesťanský týdeník , Křesťanský týdeník

V souvislosti s volbou nového papeže se v některých médiích objevily informace o tak zvaném Malachiášovu proroctví. Podle něj na svatý stolec právě usedl poslední papež vůbec. A spolu se zánikem papežství přijde konec Říma a soudný den. Proroctví končí slovem, které asi není třeba z latiny překládat: FINIS.

Proroctví svatého Malachiáše je spojeno s dobou kolem roku 1140 a s historicky doloženou postavou irského biskupa Malachiáše. Ten skutečně žil, dokonce o něm víme, že v pozdějším období svého života vstoupil do cisterciáckého řádu. Jenže je tu jeden zádrhel, upozorňuje odborník na církevní dějiny Petr Kubín:

„Problém je v tom, že to proroctví bylo zveřejněno v písemné podobě až o takřka půl tisíciletí později, než mělo údajně vzniknout.“

Proroctví má ve své písemné podobě jednoduchou formu. Je to celkem 112 krátkých latinských frází v latině. Každá z nich se vztahuje k jednomu papeži. Jako prvního papeže uvádí Celestýna II. (zvoleného do úřadu r. 1143).

Proroctví svatého Malachiáše

„Papež Benedikt XVI. tam měl tuším Gloria olivae – tedy sláva olivy. Podle vykladačů se to vztahuje k faktu, že benediktini, podle kterých si papež zvolil své jméno, mají ve znaku také olivy,“ doplňuje církevní historik Petr Kubín.

Ať už je autorem proroctví, připisovaného svatému Malachiášovi, kdokoliv, nejvíc se teď mluví o jeho závěru. Nově zvolený papež František by totiž podle něj měl být úplně posledním papežem vůbec.

„Historická věda se na podobná tvrzení dívá dost skepticky,“ podotýká Petr Kubín. Podle něj je text známý pod názvem Proroctví sv. Malachiáše stejně validní jako třeba horoskopy v novinách. „Také jde o vágní formulace, které lze vztáhnout k čemukoliv.“

Jedním dechem ovšem Petr Kubín dodává, že jediný, komu by proroctví mohlo zkomplikovat život, je paradoxně opravdu sám papež František. Pokud by se mu nevydařily jeho první kroky v novém úřadu, dá se očekávat, že případní kritici by sáhli právě po textu Malachiášova proroctví.

autor: Magdaléna Trusinová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?