Majitelé pasivních domů zvou k návštěvě, zájem o úsporné stavby roste i v Česku

13. listopad 2015

Zájemci z různých koutů světa včetně Česka mohou během pátku a víkendu nahlédnout do zabydlených úsporných staveb. V rámci Mezinárodních dnů pasivních domů je návštěvníkům předvedou jejich majitelé. Energeticky nenáročné nemovitosti si stále častěji pořizují i lidé v Česku.

Atraktivita úsporné výstavby

Pasivní domy se otevírají mimo jiné v Německu, Rakousku nebo třeba v Číně a Indonésii. První pasivní stavba vznikla v roce 1991 v německém Darmstadtu.

Od té doby některé potřebné materiály a technologické postupy zlevnily a budování úsporných domů je čím dál běžnější, hlavně v západní Evropě.

ZUŠ Holice

Přispívá k tomu i směrnice Evropské unie, ve které se členské státy zavázaly k úsporné výstavbě. Pasivní domy dokážou oproti běžným stavbám uspořit až devadesát procent energie na vytápění.

Podíl na tom má efektivní izolace a využívání tepla, které vydává Slunce nebo třeba spotřebiče v domácnosti.

Roste i zájem v Česku

Také Češi mají stále větší zájem o energeticky nenáročná obydlí. Během let 2009 až 2012 vyrostlo v Česku více než 700 takových staveb. Jen vloni se pak začalo stavět zhruba 1000 domů.

Čtěte také

„Pasivní dům je vlastně kvalitní, dobře vymyšlený základ domu,“ popsal Jan Morkes z Centra pasivního domu. „To znamená, soustředí se na promyšlenou obálku, která je víceméně konzistentní po celém svém obvodu a bylo v ní vyřešeno větrání, protože na to se strašně zapomíná.“

„Aktuálně asi největším argumentem je Zelená úsporám, díky které může stavebník dostat až 450 tisíc korun na stavbu pasivního domu. Dlouhodobě jsou argumenty výrazně nízké náklady na vytápění a současně s tím spojená velká kvalita domu jako takového, stavebně i pro život. V domě je teplo, odnikud netáhne, nejsou tam studená okna, stěny. Je tam stále čerstvý vzduch,“ říká Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu.

Za normální ceny

Podle něj se pasivní domy dají postavit za stejné ceny jako normální dům, když je ovšem dobrý projekt.

„Na dům s velmi nízkou energetickou náročností může stát přispět až 300 tisíc a na dům s velmi nízkou energetickou náročností s důrazem na použití obnovitelných zdrojů energie 450 tisíc,“ upřesňuje Petra Roubíčková z ministerstva životního prostředí.

Nízkoenergetické / pasivní domy - rozdělení podle energetické náročnosti
autor: ČRo
Spustit audio