Majitel Chelsea Abramovič, magnát Děripaska i premiér Medvěděv jsou na novém americkém seznamu mocných díky Putinovi

Více než dvě stovky jmen jsou na dlouho očekávaného seznamu ruských oligarchů a politiků s těsnými vazbami na prezidenta Vladimíra Putina. Administrativa Donalda Trumpa tak splnila jeden z požadavků Kongresu, aby potrestala Rusko za údajné vměšování do amerických prezidentských voleb.

Už loni Kongres prosadil zákon o rozšíření sankcí proti Moskvě. Prezident Donald Trump, který si přál vztahy s Ruskem zlepšit, zákon podle Reuters v srpnu podepsal neochotně. Seznam je zveřejněn v souladu se zákonem, který umožňuje postihnout Rusko za jeho údajné vměšování do amerických voleb v roce 2016, za porušování lidských práv a anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Podle komentátora a odborníka na Ruskou otázku seznam, až na výjimky, není překvapivý. „Jména oligarchů překvapivá nejsou. Z nich mě možná trochu překvapilo jen jméno někdejšího prezidentského protikandidáta Prochorova. Jedno jméno mě ale docela překvapilo. A to German Gref, který je mezi státními úředníky považován za takového opatrného Putinova kritika hlavně v oblasti ekonomiky. Zajímavostí je, že se tam objevil i premiér Vladimír Medvěděv.“

Nové sankce však Americká administrativa proti oligarchům a politikům uvedeným na seznamu zatím nepovede. Nad tím, jaký smysl seznam tedy má, se opět zamýšlí Libor Dvořák:

„Smysl seznamu je, domnívám se, spíše psychologický. Je snahou vrazit klín mezi prezidenta Putina a skupinu oligarchů, kterým stávající nebo budoucí sankční opatření znesnadňují přístup na Západ i k jejich bankovním účtům a k možnostem úvěrů ze západních bank. Cílem je zřejmě vyvolat něco jako palácovou revoluci. Nakolik bude tato snaha účinná, to teprve uvidíme.“

Putinův seznam

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv

Dokument, v kuloárech nazývaný Putinův seznam, podle agentury AP obsahuje jména osob napojených na politické kruhy v Rusku. Mezi politiky je jméno již zmíněného premiéra Dmitrije Medveděva, dále Putinových poradců a ministrů včetně ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Dále je na seznamu přes 90 oligarchů s majetkem dosahujícím u každého z nich až miliardy dolarů. Mezi nimi jsou miliardáři Roman Abramovič a Michail Prochorov.

Nejužší kruh kolem Putina je už zahrnut do sankcí z roku 2014, které byly uvaleny za anexi Krymu. Rozšířená verze zasahuje podle agentury Reuters hlouběji do ruské podnikatelské elity. Ministerstvo financí uvedlo, že měřítkem výběru byl majetek a "blízké vztahy k ruskému režimu".

Mezi podnikateli jsou například generální ředitelé bank Sberbank a VTB, zmíněný Putinův kritik German Gref a Andrej Kostin a rovněž generální ředitel plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller.

Z Putinovy administrativy je na seznamu mluvčí Dmitrij Peskov a dvacítka prezidentových poradců. Z vlády pak následují jména tří desítek ministrů.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová v prohlášení napsala, že zákon a jeho plnění má odradit od obchodování se zbraněmi. "Domníváme se, že zahraniční vlády upustily od plánovaných nebo už ohlášených nákupů ruských obranných prostředků za miliardy dolarů," stojí v prohlášení.

autor: ldo
Spustit audio